Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


61 [gjashtёdhjetёenjё]

Numra rreshtorё

 


‫61 [واحد وستون]‬

‫الأعداد الترتيبية‬

 

 
Muaji i parё ёshtё janari.
‫الشهر الأول هو كانون الثاني.‬
alshahr al'awal hu kanun althaania.
Muaji i dytё ёshtё shkurti.
‫الشهر الثاني هو شباط.‬
alshahr alththani hu shabata.
Muaji i tretё ёshtё marsi.
‫الشهر الثالث هو آذار.‬
alshahr alththalith hu adhara.
 
 
 
 
Muaji i katёrt ёshtё prilli.
‫السشهر الرابع هو نيسان.‬
alsashahr alrrabie hu nisan.
Muaji i pestё ёshtё mai.
‫الشهر الخامس هو أيار.‬
alshahr alkhamis hu 'ayarun.
Muaji i gjashtё ёshtё qershori.
‫الشهر السادس هو حزيران.‬
alshahr alssadis hu hazirana.
 
 
 
 
Gjashtё muaj janё njё gjysmё viti.
‫الأشهر الستة عبارة عن نصف سنة.‬
al'ashhur alstt eibarat ean nsf sn.
janar, shkurt, mars,
‫كانون الثاني، شباط، آذار،‬
kanun alththani, shibat, adhar,
prill, maj dhe qershor.
‫نيسان، أيار، حزيران.‬
nyasan, 'ayaarun, hazirana.
 
 
 
 
Muaji i shtatё ёshtё korriku.
‫الشهر السابع هو تموز.‬
alshahr alssabie hu tamuza.
Muaji i tetё ёshtё gushti.
‫الشهر الثامن هو آب.‬
alshahr alththamin hu aba.
Muaji i nёntё ёshtё shtatori.
‫الشهر التاسع هو أيلول.‬
alshahr alttasie hu 'aylul.
 
 
 
 
Muaji i dhjetё ёshtё tetori.
‫الشهر العاشر هو تشرين الأول.‬
alshahr aleashir hu tishrin al'awla.
Muaji i njёmbёdhjetё ёshtё nёntori.
‫الشهر الحادي عشر هو تشرين الثاني.‬
alshahr alhadi eshr hu tishrin althaani.
Muaji i dymbёdhjetё ёshtё dhjetori.
‫الشهر الثاني عشر هو كانون الأول.‬
alshahr althany eshr hu kanun al'awala.
 
 
 
 
Dymbёdhjetё muaj janё njё vit.
‫الاثنا عشر شهراً هي عبارة عن سنة.‬
alaathna eshr shhraan hi eibarat ean sanata.
korrik, gusht, shtator,
‫تموز، آب، أيلول،‬
tmwza, ab, 'aylul,
tetor, nёntor dhe dhjetor.
‫تشرين الأول، تشرين الثاني، كانون الأول.‬
tishirin al'awl, tishrin alththani, kanun al'awl.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha amtare mbetet gjithmonë gjuha më e rëndësishme

Gjuha jonë amtare është gjuha e parë që ne mësojmë. Kjo ndodh pa vetëdije dhe ne nuk e vëmë re. Shumica e njerëzve kanë vetëm një gjuhë amtare. Gjuhët e tjera mësohen si gjuhë të huaja. Sigurisht që ka edhe njerëz që rriten me disa gjuhë. Sidoqoftë ata zakonisht i flasin këto gjuhë në nivele të ndryshme. Shpesh gjuhët përdoren në mënyra të ndryshme. Për shembull, një gjuhë flitet në punë. Tjetra përdoret në shtëpi. Sesa mirë e flasim një gjuhë varet nga disa faktorë. Kur i mësojmë në fëmijëri, zakonisht i mësojmë shumë mirë. Qendra jonë gjuhësore funksionon në mënyrë më efektive gjatë këtyre vite të jetës. Gjithashtu është e rëndësishme sesa shpesh e flasim një gjuhë. Sa më shumë ta përdorim, aq më mirë e flasim. Studiuesit besojnë se kurrë nuk mund të flasësh dy gjuhë në të njëjtin nivel. Një gjuhë mbetet gjithmonë gjuha më e rëndësishme. Eksperimentet duket se e konfirmojnë këtë hipotezë. Persona të ndryshëm u testuan për një studim. Disa prej tyre flisnin rrjedhshëm dy gjuhë. Këto gjuhë ishin kinezisht si gjuhë amtare dhe anglisht. Gjysma tjetër e personave flisnin vetëm anglisht si gjuhë amtare. Personat e testuar duhej të zgjidhnin detyra të thjeshta në anglisht. Gjatë këtij procesi u mat aktiviteti i trurit. U vunë re ndryshime në trurin e personave të testuar! Tek personat disa gjuhësh, një zonë e caktuar e trurit ishte veçanërisht aktive. Personat një gjuhësh nuk shfaqën aktivitet në këtë zonë. Të dy grupet i zgjidhën detyrat njësoj shpejt dhe saktë. Megjithatë, kinezët përkthenin gjithçka në gjuhën e tyre amtare…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt