Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


45 [dyzetёepesё]

Nё kinema

 


‫45 [خمسة وأربعون]‬

‫فى السينما‬

 

 
Duam tё shkojmё nё kinema.
‫نريد الذهاب إلى السينما.‬
nrid aldhahab 'iilaa alsaynama.
Sot shfaqet njё film i bukur.
‫اليوم يعرض فيلم جيد.‬
aliyawm yuearid film jaydan.
Filmi ёshtё krejt i ri.
‫الفيلم جديد تماما.‬
alfilam jadid tamama.
 
 
 
 
Ku ёshtё arka?
‫أين شباك التذاكر؟‬
ayn shibak altadhakur?
A ka vende tё lira?
‫هل هناك مقاعد شاغرة؟‬
hl hunak maqaeid shaghr?
Sa kushtojnё biletat pёr tu futur brenda?
‫كم تكلف تذكرة الدخول؟‬
km tukalaf tadhkirat aldukhul?
 
 
 
 
Kur fillon shfaqja?
‫متى يبدأ العرض؟‬
mtaa yabda alearda?
Sa zgjat filmi?
‫كم يدوم الفيلم؟‬
km yadawm alfilam?
A mund tё rezervohen biletat?
‫أيمكن حجز بطاقات دخول؟‬
ayamakin hajz bitaqat dukhulan?
 
 
 
 
Dua tё ulem mbrapa.
‫أريد أن أجلس في الخلف.‬
arid 'an 'ajlis fi alkhilaf.
Dua tё ulem para.
‫أريد أن أجلس في الأمام.‬
arid 'an 'ajlis fi al'amaama.
Dua tё ulem nё mes.
‫أريد أن أجلس في الوسط.‬
arid 'an 'ajlis fi alwusta.
 
 
 
 
Filmi ishte tёrheqёs.
‫كان الفيلم مشوقاً.‬
kan alfilm mshwqaan.
Filmi s’ishte i mёrzitshёm.
‫لم يكن الفيلم مملاً.‬
lam yakun alfilm mmlaan.
Por libri mbi filmin ishte mё i mirё.
‫لكن كتاب الفيلم كان أفضل.‬
lkuna kitab alfilm kan 'afdal.
 
 
 
 
Si tu duk muzika?
‫كيف كانت الموسيقى؟‬
kif kanat almusiqaa؟
Si ishin aktorёt?
‫كيف كان الممثلون؟‬
kif kan almumathiluna?
A kishte titra nё anglisht?
‫أكانت هناك ترجمة حوار الفيلم بالإنجليزية؟‬
akanat hunak tarjamat hiwar alfilm bial'iinjlizit?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha dhe muzika

Muzika është një fenomen mbarë botëror. Të gjithë popujt e kësaj toke prodhojnë muzikë. Muzika kuptohet në të gjitha kulturat. Kjo është vërtetuar nga një studim shkencor. Në eksperiment, u interpretua muzikë perëndimore në një popull të izoluar plotësisht. Ky popull afrikan nuk kishte asnjë akses në botën moderne. Sidoqoftë, ata dalluan nëse dëgjuan këngë të gëzuar ose të trishtuar. Përse ndodh kjo ende nuk është hulumtuar. Duket se muzika është një gjuhë pa kufij. Ne të gjithë, në një farë mënyre, kemi mësuar ta interpretojmë. Megjithëse muzika nuk ka asnjë avantazh në evolucion. Fakti që ne e kuptojmë është i lidhur me gjuhën tonë. Sepse gjuha dhe muzika janë të lidhura. Truri i përpunon në mënyrë të ngjashme. Ato gjithashtu funksionojnë ngjashëm. Të dyja kombinojnë tone dhe tinguj sipas rregullave të caktuara. Foshnjat mësojnë ta kuptojnë muzikën që në barkun e nënës. Atje ato dëgjojnë melodinë e gjuhës së nënës së tyre. Kur vijnë në këtë botë ato mund të kuptojnë muzikën Mund të thuhet se muzika imiton melodinë e gjuhës. Emocionet shprehen përmes shpejtësisë si në gjuhë ashtu edhe në muzikë. Përmes njohurive tona gjuhësore ne kuptojmë emocionet në muzikë. Anasjelltas: njerëzit që merren me muzikë shpesh i mësojnë më lehtë gjuhët. Shumë muzikantë mund t'i kujtojnë gjuhët si melodi. Kjo i ndihmon t'i mbajnë mend më mirë ato. Interesant është fakt që ninullat tingëllojnë shumë ngjashëm. Kjo dëshmon sesa ndërkombëtare është gjuha e muzikës. Mbase ajo është më e bukura nga të gjitha gjuhët…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt