Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


37 [tridhjetёeshtatё]

Rrugёs

 


‫37 [سبعة وثلاثون]‬

‫فى الطريق‬

 

 
Ai udhёton me motoçikletё.
‫إنه يركب دراجة نارية.‬
'iinah yurkib dirajatan naariata.
Ai udhёton me biçikletё.
‫إنه يركب دراجة هوائية.‬
'iinah yurkib dirajatan hawayiyata.
Ai shkon nё kёmbё.
‫إنه يسير على الأقدام.‬
'iinah yasir ealaa al'aqdam.
 
 
 
 
Ai udhёton me anije.
‫مضى بالسفينة.‬
mdaa bialsafinata.
Ai udhёton me varkё.
‫مضى بالقارب.‬
mdaa bialqarb.
Ai noton.
‫إنه يسبح.‬
'iinah yusbiha.
 
 
 
 
A ёshtё e rrezikshme kёtu?
‫هل هذا المكان خطر؟‬
hl hdha almakan khatr?
A ёshtё e rrezikshme tё udhёtosh me auto-stop?
‫هل هناك خطر إن حاولت السفر بإيقاف سيارة؟‬
hl hunak khatar 'iin hawalat alsafar bi'iiqaf syar?
A ёshtё e rrezikshme tё shёtisёsh natёn?
‫هل التنزه ليلاً خطر؟‬
hl altanazuh lylaan khatr?
 
 
 
 
Kemi ngatёrruar rrugёn.
‫لقد ضللنا الطريق.‬
lqad dalalna altariqa.
Jemi nё rrugё tё gabuar.
‫نحن في الطريق الخطأ.‬
nhan fi altariq alkhata'a.
Duhet tё kthehemi.
‫علينا أن نعود من حيث أتينا.‬
elina 'an naeud min hayth 'atina.
 
 
 
 
Ku mund tё parkojmё kёtu?
‫أين يمكن إيقاف السيارة؟‬
ayn yumkin 'iiqaf alsyar?
A ka vend parkimi kёtu?
‫هل هناك موقف للسيارات؟‬
hl hunak mawqif lilsiyarat?
Sa kohё mund tё parkojmё kёtu?
كم من الوقت يمكنني الوقوف هنا؟‬
kam min alwaqt yumkinuni alwuquf hna?
 
 
 
 
A bёni ski?
‫هل تمارس التزحلق على الجليد؟‬
hl tumaras altazahuluq ealaa aljalid?
A do tё ngjiteni lart me ashensorin?
‫هل ستصعد إلى القمة بالمصعد الهوائي؟‬
hl satasead 'iilaa alqimat bialmasead alhawayiy?
A mund tё marrёsh ketu hua slita pёr ski?
‫هل يمكنني استئجار زلاجات؟‬
hl yumkinuni aistijar zlajat?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të folurit me veten

Kur dikush flet me veten, është e çuditshme për dëgjuesit. E megjithatë, pothuajse të gjithë njerëzit flasin me veten rregullisht. Psikologët vlerësojnë se më shumë se 95 përqind e të rriturve e bëjnë. Fëmijët thuajse gjithmonë flasin me veten kur luajnë. Të flasësh me veten është krejt normale. Ajo është një formë e veçantë e komunikimit. Ka shumë përparësi të biseduarit me veten herë pas here! Sepse duke folur, ne rendisim mendimet tona. Bisedat me veten janë momente në të cilat del zëri ynë i brendshëm. Mund të themi se ka të bëjë me të menduarit me zë të lartë. Njerëzit e hutuar flasin me veten veçanërisht shpesh. Tek ata, një zonë e caktuar në tru është më pak aktive. Prandaj ata janë më pak të organizuar. Përmes bisedave me veten arrijnë të jenë më metodikë. Të folurit me veten na ndihmon gjithashtu të marrim vendime. Dhe është një mënyrë e mirë për të larguar stresin. Të folurit me veten promovon përqëndrimin dhe na bën më produktivë. Kjo sepse të flasësh kërkon më tepër kohë se të mendosh. Gjatë të folurit ne jemi më të vetëdijshëm për mendimet tona. Testet e vështira mund t'i zgjidhim më mirë kur flasim me vete. Kjo është vërtetuar nga eksperimente të ndryshme. Ne mund ta inkurajojmë veten duke folur me vetveten. Shumë atletë flasin shpesh me vete për t'u motivuar. Për fat të keq, ne flasim me veten kryesisht në situata negative. Prandaj duhet të përpiqemi të formulojmë gjithçka pozitivisht. Shpesh duhet të përsërisim atë që dëshirojmë. Përmes bisedave ne mund të ndikojmë pozitivisht tek veprimet tona. Fatkeqësisht, kjo funksionon vetëm kur jemi realistë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt