Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


27 [njёzeteshtatё]

Nё hotel – Mbёrritja

 


‫27[سبعة وعشرون]‬

‫فى الفندق – الوصول‬

 

 
A keni ndonjё dhomё tё lirё?
‫ألديكم غرفة شاغرة؟‬
aludikum ghurfat shaghirat?
Kam rezervuar njё dhomё.
‫لقد قمت بحجز غرفة.‬
lqad qumt bihajz gharfatan.
Emri im ёshtё Myler.
‫اسمى مولر.‬
asamaa mulra.
 
 
 
 
Dua njё dhomё teke.
‫أحتاج إلى غرفة مفردة.‬
ahitaj 'iilaa ghurfat mufradat.
Dua njё dhomё çift.
‫أحتاج إلى غرفة مزدوجة.‬
ahitaj 'iilaa ghurfat muzdawjat.
Sa kushton dhoma pёr njё natё?
‫كم سعر الغرفة في الليلة؟‬
km sier alghurfat fi allylt?
 
 
 
 
Dua njё dhomё me banjo.
‫أريد غرفة مع حمام.‬
arid ghurfat mae hamaam.
Dua njё dhomё me dush.
‫أريد غرفة مع دش.‬
arid ghurfatan mae dasha.
A mund ta shoh dhomёn?
‫أيمكنني رؤية الغرفة؟‬
ayamkanni ruyat algharafata?
 
 
 
 
A ka garazh kёtu?
‫هل لديكم مرآب؟‬
hl ladaykum miraba?
A ka kasafortё kёtu?
‫هل لديكم خزانة آمانات؟‬
hl ladaykum khizanat amanata?
A ka faks kёtu?
‫هل لديكم جهاز فاكس؟‬
hl ladaykum jihaz faksa?
 
 
 
 
Mirё, po e marr dhomёn.
‫لا بأس، سآخذ الغرفة.‬
la basa, sakhidh algharfata.
Urdhёroni çelsat.
‫إليك المفاتيح.‬
'iilik almafatiha.
Urdhёroni valixhen time.
‫هذه أمتعتي.‬
hdhih 'amtieti.
 
 
 
 
Nё ç’orё hahet mёngjesi?
‫متى موعد الإفطار؟‬
mataa maweid al'iiftar?
Nё ç’orё hahet dreka?
‫متى موعد الغداء؟‬
mataa maweid alghada'?
Nё ç’orё hahet darka?
‫متى موعد العشاء؟‬
mataa maweid aleasha'?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Pushimet janë të rëndësishme për suksesin e të mësuarit

Nëse doni të mësoni me sukses, duhet të bëni shpesh pushim! Studimet e reja shkencore kanë arritur në këtë përfundim. Studiuesit ekzaminuan fazat e të mësuarit. Ata simuluan situata të ndryshme mësimore. Ne i marrim më mirë informacionet në pjesë të vogla. Kjo do të thotë se nuk duhet të mësojmë shumë njëherësh. Gjithmonë duhet të bëjmë pushime midis njësive mësimore. Suksesi ynë i të mësuarit varet gjithashtu nga proceset biokimike. Këto procese ndodhin në tru. Dhe përcaktojnë ritmin tonë optimal të të mësuarit. Kur mësojmë diçka të re, truri ynë lëshon substanca të caktuara. Këto substanca ndikojnë në aktivitetin e qelizave tona të trurit. Dy enzima të ndryshme luajnë një rol veçanërisht të rëndësishëm në këtë proces. Ato lëshohen kur mësojmë përmbajtje të reja. Por, ato nuk lëshohen së bashku. Efekti i tyre shpaloset në intervale të ndryshme. Rezulton se ne mësojmë më mirë, kur të dyja enzimat janë të pranishme në të njëjtën kohë. Suksesi ynë rritet ndjeshëm kur bëjmë pushime më shpesh. Pra, ka kuptim që kohëzgjatja e fazave individuale të mësimit të varjojë. Kohëzgjatja e pushimeve gjithashtu duhet të jetë e ndryshme. Do të ishte ideale të bëni dy pushime me nga dhjetë minuta secili. Më pas një pushim prej pesë minutash. Pastaj një pushim prej 30 minutash. Gjatë pushimeve, truri ynë memorizon më mirë përmbajtjen e re. Ju duhet të largoheni nga vendi i studimit gjatë pushimeve. Gjithashtu është e këshillueshme të lëvizni gjatë tyre. Prandaj bëni një shëtitje të shkurtër mes studimit! Dhe mos t'ju vrasë ndërgjegjja - ju po mësoni ndërkohë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt