Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


25 [njёzetepesё]

Nё qytet

 


‫25 [خمسة وعشرون]‬

‫في المدينة‬

 

 
Dua tё shkoj te stacioni i trenit.
‫أود الذهاب إلى محطة القطار.‬
awad aldhahab 'iilaa mahatat alqatar.
Dua tё shkoj nё aeroport.
‫أود الذهاب إلى المطار.‬
awad aldhahab 'iilaa almatara.
Dua tё shkoj nё qendёr.
‫أود الذهاب إلى مركز المدينة.‬
awad aldhahab 'iilaa markaz almadinata.
 
 
 
 
Si shkohet te stacioni i trenit?
‫كيف أصل إلى محطة القطار؟‬
kif 'asl 'iilaa mahatat alqatar?
Si shkohet nё aeroport?
‫كيف أصل إلى المطار؟‬
kif 'asl 'iilaa almatar?
Si shkohet nё qendёr?
‫كيف أصل إلى مركز المدينة؟‬
kif 'asl 'iilaa markaz almadiynta?
 
 
 
 
Kam nevojё pёr njё taksi.
‫أحتاج لسيارة أجرة.‬
ahitaj lisayaarat 'ajrata.
Kam nevojё pёr njё plan qyteti.
‫أحتاج لمخطط المدينة.‬
ahitaj limukhatit almadinata.
Kam nevojё pёr njё hotel.
‫أحتاج لفندق.‬
ahitaj lifandaq.
 
 
 
 
Dua tё marr me qira njё makinё.
‫أريد أن أستأجر سيارة.‬
arid 'an 'astajir sayaarata.
Urdhёro kartёn time tё kreditit.
‫هذه بطاقتي الائتمانية.‬
hdhih bitaqati alaitimaniati.
Urdhёro patentёn time.
‫هذه رخصة القيادة.‬
hdhih rukhsat alqiadata.
 
 
 
 
Çfarё mund tё vizitoj nё qytet?
‫ما الجدير بالرؤيا في المدينة؟‬
ma aljadir bialruwya fi almadin?
Shkoni nё lagjen e vjetёr të qytetit.
‫اذهب إلى المدينة القديمة.‬
adhahib 'iilaa almadinat alqadimata.
Bёni njё xhiro nёpёr qytet.
‫قم بجولة في المدينة.‬
qm bijawlat fi almadiinata.
 
 
 
 
Shkoni te porti.
‫اذهب إلى الميناء.‬
adhahib 'iilaa almina'.
Bёni njё xhiro nё port.
‫قم بجولة في الميناء.‬
qm bijawlat fi almina'.
Çfarё ia vlen tё vizitosh tjetёr?
‫هل هنالك معالم اخرى جديرة بالرؤيا؟‬
hl hnalk maealim 'ukhraa jadiratan bialrawya?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët sllave

Gjuhët sllave janë gjuhët amtare për 300 milion njerëz. Gjuhët sllave i përkasin gjuhëve indo-evropiane. Ka rreth 20 gjuhë sllave. Më e rëndësishmja midis tyre është rusishtja. Më shumë se 150 milion persona flasin rusisht si gjuhën e tyre amtare. Ajo pasohet nga polonishtja dhe ukrainishtja me nga 50 milion folës secila. Në linguistikë, gjuhët sllave janë të ndara. Ka gjuhë sllave perëndimore, sllave lindore dhe sllave jugore. Gjuhët sllave perëndimore janë polonishtja, çekishtja dhe sllovakishtja. Rusishtja, ukrainishtja dhe bjellorusishtja janë gjuhë sllave lindore. Gjuhët sllave jugore janë serbishtja, kroatishtja dhe bullgarishtja. Ka shumë gjuhë të tjera sllave përveç tyre. Por, ato fliten relativisht nga pak njerëz. Gjuhët sllave vijnë nga një gjuhë e përbashkët proto. Gjuhët individuale u zhvilluan prej saj relativisht vonë. Pra, ato janë më të reja se gjuhët gjermanike dhe romake. Pjesa më e madhe e fjalorit të gjuhëve sllave është i ngjashëm. Kjo për shkak se ato u ndanë nga njëra tjetra relativisht vonë. Nga pikëpamja shkencore, gjuhët sllave janë konservatore. Kjo do të thotë se ato ende përmbajnë shumë struktura të vjetra. Gjuhët e tjera indo-evropiane i kanë humbur këto forma të vjetra. Prandaj gjuhët sllave janë shumë interesante për t'u hulumtuar. Përmes studimit të tyre mund të nxjerrim përfundime në lidhje me gjuhët e vjetra. Kështu studiuesit mund të jenë në gjendje të rindërtojnë tiparet e gjuhës indo-evropiane. Zanoret e pakëta janë karakteristikë për gjuhët sllave. Përveç kësaj kanë shumë tinguj që nuk shfaqen në gjuhë të tjera. Në veçanti, evropianët perëndimorë shpesh kanë probleme me shqiptimin e tyre. Por mos u shqetësoni - gjithçka do të shkojë mirë! Në Polonisht: Wszystko będzie dobrze!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt