Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


19 [nёntёmbёdhjetё]

Nё kuzhinё

 


‫19 [تسعة عشر]‬

‫فى المطبخ‬

 

 
E ke kuzhinёn tё re?
‫ألديك مطبخ جديد؟‬
aludik mutabikh jadyd?
Çfarё do tё gatuash sot?
‫ماذا ستطبخ اليوم؟‬
madha satutabikh alyawma?
Gatuan me korent apo me gaz?
‫أتطبخ بالكهرباء أم بالغاز؟‬
atatabakh bialkahraba' 'am bialghaz?
 
 
 
 
A ti pres qepёt?
‫هل أقطع البصل؟‬
hl 'aqtae albsl?
A ti qёroj patatet?
‫هل أقشر البطاطا؟‬
hl 'aqshar albtata?
A ta laj sallatёn?
‫هل أغسل الخس؟‬
hl 'aghsal alkhas?
 
 
 
 
Ku jane gotat?
‫أين الأكواب؟‬
ayn al'akwab?
Ku janё enёt?
‫أين الأطباق؟‬
ayn al'atbaq?
Ku ёshtё kompleti?
‫أين طقم أدوات المائدة؟‬
ayn taqm 'adwat almayidt?
 
 
 
 
A ke hapёse kanaçesh?
‫أعندك فتاحة علب؟‬
aeindak fatahat eilba?
A ke hapёse shishesh?
‫أعندك فتاحة زجاجات؟‬
aeinadak fatahat zijajat?
A ke tapёxjerrёse?
‫أعندك بزّال؟‬
aeindak bzzal?
 
 
 
 
Do e gatuash supёn te kjo tenxherja?
‫أتطبخ الحساء في هذا القدر؟‬
iatatabakh alhisa' fi hadha alqdr?
Do e skuqësh peshkun nё kёtё tigan?
‫أتقلي السمك في هذه المقلاة؟‬
ataqali alsamak fi hadhih almiqlat?
Do i pjekёsh perimet te ky gril?
‫أتشوي الخضر على هذه المشواة؟‬
atshawi alkhudar ealaa hadhih almshwa?
 
 
 
 
Unё shtroj tavolinёn.
‫أنا أجهّز السفرة / أعد المائدة.‬
anaa ajhhz alsafrat / 'aead almayidata.
Kёtu janё thikat, pirunjtё dhe lugёt.
‫ها هي السكاكين والشوك والملاعق.‬
ha hi alsukakayn walshuwk walmalaeaqa.
Kёtu janё gotat, pjatat dhe picetat.
‫ها هي الاكواب، الصحون، وفوط السفرة.‬
ha hi alaikwab, alsuhun, wafawt alsafrata.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të mësuarit dhe llojet e të mësuarit

Kush përparon pak në të mësuar, ndoshta mëson në mënyrë të gabuar. Kjo do të thotë se ai nuk po mëson në mënyrën që i përshtatet tipit të tij. Në përgjithësi ekzistojnë katër lloje të mësuari. Këto lloje të mësuari kanë të bëjnë me organet shqisore. Ekzistojnë lloje të mësuarit dëgjimor, vizual, komunikativ dhe motorik. Nxënësit e llojit dëgjimor, mësojnë më mirë atë që dëgjojnë. Për shembull, ata mund të mbajnë mend më mirë një melodi. Kur mësojnë ata lexojnë me zë dhe mësojnë fjalorin me zë të lartë po ashtu. Këta janë njerëz që shpesh flasin me veten e tyre. CD-të ose ligjëratat mbi temën janë të dobishëm për ta. Nxënësi i llojit vizual, mëson më mirë atë që shikon. Për të, është e rëndësishme leximi i informacionit. Gjatë të mësuarit ai mban shumë shënime. Atij gjithashtu i pëlqen të mësojë me figura, tabela dhe letra shënimesh. Ky lloj, lexon shumë dhe ëndërron shpesh dhe me ngjyra. Në një mjedis të bukur, mund të mësojë më mirë. Lloji komunikativ preferon bisedat dhe diskutimet. Ai ka nevojë për ndërveprim dhe dialog me të tjerët. Gjatë orës së mësimit shtron shumë pyetje dhe i pëlqen të mësojë në grup. Lloji motorik mëson përmes lëvizjes. Ai preferon metodën learning by doing dhe dëshiron të provojë gjithçka. Gjatë të mësuarit i pëlqen të jetë aktiv fizikisht ose të përtypë çamçakëz. Ai nuk dëshiron teori, por eksperimente. E rëndësishme është që pothuajse të gjithë njerëzit janë një përzierje e këtyre llojeve. Pra, nuk ka njeri që përfaqëson një lloj të vetëm. Kjo është arsyeja pse ne mësojmë më mirë kur i përfshijmë të gjitha organet tona shqisore. Atëherë truri ynë aktivizohet në shumë mënyra dhe ruan mirë përmbajtjen e re. Dëgjoni, lexoni dhe diskutoni fjalorin! Dhe pastaj luani sport!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt