Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


11 [njёmbёdhjetё]

Muajt

 


‫11 [أحد عشر]‬

‫الأشهر‬

 

 
janar
‫كانون الثاني‬
kanun alththani
shkurt
‫شباط‬
shbat
mars
‫آذار‬
adhar
 
 
 
 
prill
‫نيسان‬
nysan
maj
‫أيار‬
ayar
qershor
‫حزيران‬
hziran
 
 
 
 
Kёto janё gjashtё muaj.
‫هذه ستة أشهر.‬
hdhih stt 'ashhur.
janar, shkurt, mars,
‫كانون الثاني، شباط، آذار‬
kanun alththani, shabat, adhar
prill, maj dhe qershor.
‫نيسان، أيار، حزيران.‬
nyasan, 'ayaarun, hazirana.
 
 
 
 
korriku
‫تموز‬
tamuz
gushti
‫آب‬
ab
shtatori
‫أيلول‬
aylul
 
 
 
 
tetori
‫تشرين الأول‬
tishirin al'uwl
nёntori
‫تشرين الثاني‬
tishirin althaani
dhjetori
‫كانون الأول‬
kanun al'uwl
 
 
 
 
Edhe kёto janё gjashtё muaj.
‫وهذه أيضاً ستة أشهر.‬
whadhih aydaan stt 'ashhur.
korrik, gusht, shtator
‫تموز، آب، أيلول،‬
tmwza, ab, 'aylul,
tetor, nёntor dhe dhjetor.
‫تشرين الأول، تشرين الثاني، كانون الأول.‬
tishirin al'awl, tishrin alththani, kanun al'awl.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Latinishtja, gjuhë e gjallë?

Sot, anglishtja është gjuha më e rëndësishme botërore. Mësohet në të gjithë botën dhe është gjuha zyrtare e shumë kombeve. Më parë, latinishtja kishte këtë funksion. Latinishtja u fol fillimisht nga romakët. Që ishin banorët e Lazios, me Romën si qendër. Me zgjerimin e Perandorisë Romake, gjuha u përhap. Në antikitet, latinishtja ishte gjuha amtare e shumë popujve. Ata jetonin në Evropë, Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme. Sidoqoftë, latinishtja e folur ishte e ndryshme nga latinishtja klasike. Ishte një zhargon i quajtur latinishtja vulgare. Kishte dialekte të ndryshme në trevat e romanizuara. Në mesjetë, gjuhët kombëtare evoluan nga dialektet. Gjuhët që rrjedhin nga latinisht janë gjuhë romake. Italishtja, spanjishtja, dhe portugalishtja përfshihen në këtë kategori. Frëngjishtja dhe rumanishtja bazohen gjithashtu në latinisht. Në të vërtetë latinishtja nuk u shua kurrë. Ajo ishte një gjuhë e rëndësishme tregtare deri në shekullin e 19-të. Dhe mbeti si gjuha e të arsimuarve. Latinishtja është ende e rëndësishme për shkencën sot. Pasi shumë terma teknikë kanë origjinë latine. Për më tepër, latinishtja mësohet ende në shkolla si gjuhë e huaj. Dhe universitetet shpesh presin njohuri të gjuhës latine. Pra, latinishtja nuk është shuar, edhe nëse nuk flitet më. Latinishtja po përjeton një rikthim në vitet e fundit. Numri i njerëzve që duan të mësojnë Latinisht ka filluar të rritet përsëri. Konsiderohet ende si çelësi i gjuhës dhe kulturës së shumë vendeve. Pra, guxoni të provoni Latinisht! Audaces fortuna adiuvat, fati i mirë i ndihmon të guximshmit!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt