Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


9 [nёntё]

Ditёt e javёs

 


‫9 [تسعة]‬

‫أيام الأسبوع‬

 

 
e hёnё
‫الاثنين‬
alaathnayn
e martё
‫الثلاثاء‬
althlatha'
e mёrkurrё
‫الأربعاء‬
al'arbuea'
 
 
 
 
e enjte
‫الخميس‬
alkhamis
e premte
‫الجمعة‬
aljameat
e shtunё
‫السبت‬
alsabt
 
 
 
 
e dielё
‫الأحد‬
al'ahad
java
‫الأسبوع‬
al'asbue
nga e hёna nё tё dielё
‫من الاثنين إلى الأحد‬
mn alaithnayn 'iilaa al'ahad
 
 
 
 
Dita e parё ёshtё e hёna.
‫اليوم الأول هو الإثنين.‬
aliawm al'awal hu al'iithnin.
Dita e dytё ёshtё e marta.
‫اليوم الثاني هو الثلاثاء.‬
aliawm alththani hu althulatha'a.
Dita e tretё ёshtё e mёrkurra.
‫اليوم الثالث هو الأربعاء.‬
aliawm alththalith hu al'arbuea'a.
 
 
 
 
Dita e katёrt ёshtё e enjtja.
‫اليوم الرابع هو الخميس.‬
aliawm alrrabie hu alkhamiusa.
Dita e pestё ёshtё e premtja.
‫اليوم الخامس هو الجمعة.‬
aliawm alkhamis hu aljameata.
Dita e gjashtё ёshtё e shtuna.
‫اليوم السادس هو السبت.‬
aliawm alssadis hu alsubta.
 
 
 
 
Dita e shtatё ёshtё e diela.
‫اليوم السابع هو الأحد.‬
aliawm alssabie hu al'ahda.
Java ka shtatё ditё.
الأسبوع فيه سبعة أيام.‬
al'usbue fih sbet ayam.
Ne punojmё vetёm pesё ditё.
‫نحن نعمل خمسة أيام فقط.‬
nhan naemal khmst 'ayam faqata.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha artificiale: Esperanto

Anglishtja është gjuha më e rëndësishme botërore në ditët e sotme. Të gjithë njerëzit supozohet të jenë në gjendje të komunikojnë duke e përdorur atë. Por, edhe gjuhë të tjera dëshirojnë të arrijnë këtë qëllim. Për shembull, gjuhët artificiale. Gjuhët artificiale janë krijuar dhe zhvilluar qëllimisht. Pra, ekziston një plan sipas të cilin janë ndërtuar. Në rastin e gjuhëve artificiale janë përzierë elementë nga gjuhë të ndryshme. Në këtë mënyrë, ato duhet të jenë të lehta për t'u mësuar nga sa më shumë njerëz që të jetë e mundur. Qëllimi i çdo gjuhe artificiale është komunikimi ndërkombëtar. Gjuha më e njohur artificiale është Esperanto. Ajo u prezantua për herë të parë në Varshavë në 1887. Themeluesi i saj ishte mjeku Ludwik L. Zamenhof. Ai besonte se shkaku kryesor i mosmarrëveshjeve mes njerëzve ishte problemi i komunikimit. Kjo është arsyeja pse ai dëshironte të krijonte një gjuhë që bashkon njerëzit. Me të, njerëzit duhet të flisnin me njëri tjetrin në një nivel të barabartë. Pseudonimi i mjekut ishte Dr. Esperanto, shpresëdhënësi. Kjo tregon sesa shumë besonte në ëndrrën e tij. Sidoqoftë, ideja e komunikimit universal është shumë më e vjetër. Deri më sot, janë zhvilluar shumë gjuhë të ndryshme artificiale (të planifikuara). Ato gjithashtu janë të lidhura me qëllime të tilla si toleranca dhe të drejtat e njeriut. Esperanto zotërohet sot nga folës në më shumë se 120 vende. Ekzistojnë edhe kritika ndaj Esperanto. Për shembull, 70% e fjalorit ka origjinë nga gjuha romake. Esperanto është gjithashtu një gjuhë indo-evropiane. Folësit shkëmbejnë ide në kongrese dhe në klube. Takimet dhe ligjëratat organizohen rregullisht. A jeni të interesuar për gjuhën Esperanto? Ĉu vi parolas Esperanton? – Jes, mi parolas Esperanton tre bone!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt