Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


8 [tetё]

Orёt

 


‫8 [ثمانٍية]‬

‫التوقيت‬

 

 
Mё falni!
‫إذا سمحت! / عفواً!‬
'iidha samhat! / efwaan!
Sa ёshtё ora, ju lutem?
‫عفواً، كم الساعة؟‬
efwaan, kam alsaaeat?
Faleminderit shumё.
‫شكرًا جزيلاً.‬
shkrana jzylaan.
 
 
 
 
Ёshtё ora njё.
‫إنها الواحدة.‬
'iinaha alwahidata.
Ёshtё ora dy.
‫إنها الثانية.‬
'iiniha althaaniata.
Ёshtё ora tre.
‫إنها الثالثة.‬
'iinaha althaalithata.
 
 
 
 
Ёshtё ora katёr.
‫إنها الرابعة.‬
'iiniha alraabieata.
Ёshtё ora pesё.
‫إنها الخامسة.‬
'iinaha alkhamisata.
Ёshtё ora gjashtё.
‫إنها السادسة.‬
'iiniha alsaadisata.
 
 
 
 
Ёshtё ora shtatё.
‫إنها السابعة.‬
'iiniha alsaabieat.
Ёshtё ora tetё.
‫إنها الثامنة.‬
'iiniha althaaminata.
Ёshtё ora nёntё.
‫إنها التاسعة.‬
'iinaha altaasieata.
 
 
 
 
Ёshtё ora dhjetё.
‫إنها العاشرة.‬
'iiniha aleashirata.
Ёshtё ora njёmbёdhjetё.
‫إنها الحادية عشرة.‬
'iinaha alhadiat eushrata.
Ёshtё ora dymbёdhjetё.
‫إنها الثانية عشرة.‬
'iinaha alththaniat eushrata.
 
 
 
 
Njё minutё ka gjashtёdhjetё sekonda.
‫الدقيقة فيها ستون ثانية.‬
aldqiqat fiha situn thany.
Njё orё ka gjashtёdhjetё minuta.
‫الساعة فيها ستون دقيقة.‬
alsaaeat fiha satun daqiqata.
Njё ditё ka njёzetekatёr orё.
‫اليوم فيه أربع وعشرين ساعة.‬
aliyawm fih arbe weshryn saeata.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Familjet gjuhësore

Rreth 7000 milion njerëz jetojnë në tokë. Dhe ata flasin rreth 7000 gjuhë të ndryshme! Si njerëzit, gjuhët gjithashtu mund të jenë të lidhura. Kjo do të thotë se ato e kanë origjinën nga e njëjta rrënjë e përbashkët. Por ka edhe gjuhë që janë plotësisht të izoluara. Ato nuk janë të lidhura gjenetikisht me asnjë gjuhë tjetër. Në Evropë, për shembull, baskishtja konsiderohet si një gjuhë e izoluar. Por shumica e gjuhëve kanë “prindër”, “fëmijë” ose “motra dhe vëllezër”. Ato i përkasin një familje gjuhësore të caktuar. Sesa të ngjashme janë gjuhët mund ta dalloni nga krahasimet. Gjuhëtarët tani kanë rreth 300 njësi gjenetike. Kjo përfshin 180 familje që përbëhen nga më shumë se një gjuhë. Pjesa tjetër përbën 120 gjuhë të izoluara. Familja më e madhe gjuhësore është ajo indo-evropiane. Përbëhet nga rreth 280 gjuhë. Ku përfshihen gjuhët romake, gjermanike dhe sllave. Ka më shumë se 3000 milion folës në të gjithë kontinentet! Familja gjuhësore sino-tibetan është mbizotëruese në Azi. Ajo ka më shumë se 1300 milion folës. Gjuha kryesore sino-tibetane është kinezishtja. Familja e tretë më e madhe gjuhësore është në Afrikë. Është emëruar pas zonës së përhapjes Niger-Kongo Ajo ka “vetëm” rreth 350 milion folës. Suahili është gjuha më e rëndësishme në këtë familje gjuhësore. Në shumicën e rasteve: sa më e afërt marrëdhënia, aq më i mirë mirëkuptimi. Njerëzit që flasin gjuhë të lidhura e kuptojnë mirë njëri-tjetrin. Ata mund ta mësojnë gjuhën tjetër relativisht shpejt. Pra, mësoni gjuhë - bashkimet familjare janë gjithmonë të këndshme!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt