Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


6 [gjashtё]

Lexoj dhe shkruaj

 


‫6 [ستة]‬

‫القراءة والكتابة‬

 

 
Unё lexoj.
‫أنا أقرأ.‬
anaa 'aqra'a.
Unё lexoj njё shkronjё.
‫أقرأ حرفـًا.‬
aqara hrfana.
Unё lexoj njё fjalё.
‫أقرأ كلمة.‬
aqara kalimata.
 
 
 
 
Unё lexoj njё fjali.
‫ أقرأ جملة.‬
'aqra jamlata.
Une lexoj njё letёr.
‫ أقرأ رسالة.‬
'aqra risalata.
Une lexoj njё libёr.
‫ أقرأ كتابًا.‬
'aqra ktabana.
 
 
 
 
Unё lexoj.
‫أنا أقرأ.‬
anaa 'aqra'a.
Ti lexon.
‫أنتَ تقرأ / أنتِ تقرئين.‬
ant taqra / ant tuqriiyna.
Ai lexon.
‫هو يقرأ.‬
hw yaqra'a.
 
 
 
 
Unё shkruaj.
‫أنا أكتب.‬
anaa 'aktab.
Unё shkruaj njё shkronjё.
‫أكتب حرفـًا.‬
akatab hrfana.
Unё shkruaj njё fjalё.
‫أكتب كلمة.‬
akatub kalimata.
 
 
 
 
Unё shkruaj njё fjali.
‫أكتب جملة.‬
akatub jamlata.
Unё shkruaj njё letёr.
‫أكتب رسالة.‬
akatub rasalata.
Unё shkruaj njё libёr.
‫أكتب كتابًا.‬
akatub ktabana.
 
 
 
 
Unё shkruaj.
‫أنا أكتب.‬
anaa 'aktab.
Ti shkruan.
‫أنتَ تكتب / أنتِ تكتبين.‬
ant taktub / ant taktabina.
Ai shkruan.
‫هو يكتب.‬
hw yaktab.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Internacionalizmat

Globalizimi nuk ndalet as tek gjuhët. Kjo është e dukshme me rritjen e internacionalizmave. Internacionalizmat janë fjalë që ekzistojnë në disa gjuhë. Fjalët kanë të njëjtin kuptim ose të ngjashëm. Shqiptimi shpesh është i njëjtë. Drejtshkrimi i fjalëve është zakonisht shumë i ngjashëm. Përhapja e ndërkombëtarizmit është interesante. Nuk merr parasysh kufijtë. As ato gjeografikë. Dhe sidomos ato gjuhësorë. Ka fjalë që kuptohen në çdo kontinent. Fjala hotel është një shembull i mirë i kësaj. Ekziston pothuajse kudo në botë. Shume internacionalizma vijnë nga shkenca. Termat teknike janë përhapur shpejt dhe në të gjithë botën. Ndërkombëtarizmat e vjetër kanë një rrënjë të përbashkët. Ato evoluuan nga e njëjta fjalë. Shumica e ndërkombëtarizmave bazohen në huamarrje. Kjo do të thotë, se fjalët përfshihen thjesht në gjuhë të tjera. Qarqet kulturore luajnë një rol të rëndësishëm në adoptimin e tyre. Çdo civilizim ka traditat e veta. Prandaj, shpikjet e reja nuk mbizotërojnë kudo. Normat kulturore përcaktojnë cilat gjëra adoptohen. Disa gjëra janë vetëm në pjesë të caktuara të botës. Gjërat e tjera përhapen shumë shpejt në të gjithë botën. Por vetëm kur gjërat përhapen, emri i tyre përhapet gjithashtu. Kjo është pikërisht ajo që e bën ndërkombëtarizmin kaq emocionuese! Nëse zbulojmë gjuhë, ne gjithmonë zbulojmë edhe kultura…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt