Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Anglisht US   >   Pёrmbajtja


88 [tetёdhjetёetetё]

E shkuara e foljeve modale 2

 


88 [eighty-eight]

Past tense of modal verbs 2

 

 

 Klikoni mbi tekst! arrow
  
Djali im nuk donte tё luante me kukullёn.
Vajza ime nuk donte tё luante futboll.
Gruaja ime nuk donte tё luante shah me mua.
 
 
 
 
Fёmijёt e mi nuk donin tё dilnin shёtitje.
Ata nuk donin tё rregullonin dhomёn.
Ata nuk donin tё shkonin nё shtrat.
 
 
 
 
Nuk i lejohej tё hante akullore.
Nuk i lejohej tё hante çokollatё.
Nuk i lejohej tё hante karamele.
 
 
 
 
Mё lejohej ti dёshiroja vetes diçka.
Mё lejohej tё blija njё fustan.
Mё lejohej tё merrja njё copё çokollatё.
 
 
 
 
A tё lejohej tё pije duhan nё aeroplan?
A tё lejohej tё pije birrё nё spital?
A tё lejohej tё merrje qenin me vete nё hotel?
 
 
 
 
Gjatё pushimeve fёmijёve u lejohej tё rrinin jashtё gjatё.
Ju lejohej tё luanin gjatё nё oborr.
Ju lejohej tё rrinin zgjuar gjatë.
 
 
 
 


Këshilla kundër harresës

Të mësuarit nuk është gjithmonë i lehtë. Edhe nëse është argëtuese, mund të jetë rraskapitës. Por, kur kemi mësuar diçka, ne jemi të lumtur. Ne jemi krenarë për veten dhe përparimin tonë. Fatkeqësisht, ne mund të harrojmë atë që kemi mësuar. Veçanërisht me gjuhët është shpesh një problem. Shumica prej nesh mësojnë një ose më shumë gjuhë në shkollë. Kjo njohuri shpesh humbet pas viteve të shkollës. Ne vështirë se kemi mundësinë të flasim gjuhët e mësuara. Gjuha jonë amtare zakonisht mbizotëron në jetën tonë të përditshme. Shumë gjuhë të huaja përdoren vetëm gjatë pushimeve. Sidoqoftë, nëse njohuria nuk aktivizohet rregullisht, ajo humbet. Truri ynë ka nevojë për stërvitje. Mund të thuhet se funksionon si një muskul. Ky muskul duhet të ushtrohet, përndryshe do të dobësohet. Por ka mënyra për të parandaluar harresën Gjëja më e rëndësishme është të zbatoni rregullisht njohuritë e mësuara. Ndjekja e ritualeve fikse mund të ndihmojë. Ju mund të planifikoni një program të vogël për ditë të ndryshme të javës. Për shembull, të hënën lexoni një libër në gjuhën e huaj. Dëgjoni një radio stacion të huaj të mërkurën. Pastaj të premten mund të shkruani në një ditar në gjuhën e huaj. Kështu ndërthuren leximi, dëgjimi dhe shkrimi. Kjo aktivizon njohuritë në mënyra të ndryshme. Të gjitha këto ushtrime nuk duhet të zgjasin shumë; gjysmë ore është e mjaftueshme. Sidoqoftë, është e rëndësishme që të praktikoni rregullisht! Studimet tregojnë se ajo që është mësuar mbetet në tru për dekada të tëra. Pra, thjesht duhet të merret sërish nga sirtari…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Anglisht US Pёr fillestarёt