Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Spanjisht   >   Pёrmbajtja


27 [njёzeteshtatё]

Nё hotel – Mbёrritja

 


27 [veintisiete]

En el hotel – Llegada

 

 

 Klikoni mbi tekst! arrow
  
A keni ndonjё dhomё tё lirё?
Kam rezervuar njё dhomё.
Emri im ёshtё Myler.
 
 
 
 
Dua njё dhomё teke.
Dua njё dhomё çift.
Sa kushton dhoma pёr njё natё?
 
 
 
 
Dua njё dhomё me banjo.
Dua njё dhomё me dush.
A mund ta shoh dhomёn?
 
 
 
 
A ka garazh kёtu?
A ka kasafortё kёtu?
A ka faks kёtu?
 
 
 
 
Mirё, po e marr dhomёn.
Urdhёroni çelsat.
Urdhёroni valixhen time.
 
 
 
 
Nё ç’orё hahet mёngjesi?
Nё ç’orё hahet dreka?
Nё ç’orё hahet darka?
 
 
 
 


Pushimet janë të rëndësishme për suksesin e të mësuarit

Nëse doni të mësoni me sukses, duhet të bëni shpesh pushim! Studimet e reja shkencore kanë arritur në këtë përfundim. Studiuesit ekzaminuan fazat e të mësuarit. Ata simuluan situata të ndryshme mësimore. Ne i marrim më mirë informacionet në pjesë të vogla. Kjo do të thotë se nuk duhet të mësojmë shumë njëherësh. Gjithmonë duhet të bëjmë pushime midis njësive mësimore. Suksesi ynë i të mësuarit varet gjithashtu nga proceset biokimike. Këto procese ndodhin në tru. Dhe përcaktojnë ritmin tonë optimal të të mësuarit. Kur mësojmë diçka të re, truri ynë lëshon substanca të caktuara. Këto substanca ndikojnë në aktivitetin e qelizave tona të trurit. Dy enzima të ndryshme luajnë një rol veçanërisht të rëndësishëm në këtë proces. Ato lëshohen kur mësojmë përmbajtje të reja. Por, ato nuk lëshohen së bashku. Efekti i tyre shpaloset në intervale të ndryshme. Rezulton se ne mësojmë më mirë, kur të dyja enzimat janë të pranishme në të njëjtën kohë. Suksesi ynë rritet ndjeshëm kur bëjmë pushime më shpesh. Pra, ka kuptim që kohëzgjatja e fazave individuale të mësimit të varjojë. Kohëzgjatja e pushimeve gjithashtu duhet të jetë e ndryshme. Do të ishte ideale të bëni dy pushime me nga dhjetë minuta secili. Më pas një pushim prej pesë minutash. Pastaj një pushim prej 30 minutash. Gjatë pushimeve, truri ynë memorizon më mirë përmbajtjen e re. Ju duhet të largoheni nga vendi i studimit gjatë pushimeve. Gjithashtu është e këshillueshme të lëvizni gjatë tyre. Prandaj bëni një shëtitje të shkurtër mes studimit! Dhe mos t'ju vrasë ndërgjegjja - ju po mësoni ndërkohë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Spanjisht Pёr fillestarёt