Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Spanjisht   >   Pёrmbajtja


16 [gjashtёmbёdhjetё]

Stinёt dhe moti

 


16 [dieciséis]

Las Estaciones y el Clima

 

 

 Klikoni mbi tekst! arrow
  
Kёto janё stinёt e vitit:
pranvera, vera
vjeshta dhe dimri.
 
 
 
 
Vera ёshtё e nxehtё.
Nё verё dielli shkёlqen.
Nё verё dalim shёtitje me qejf.
 
 
 
 
Dimri ёshtё i ftohtё.
Nё dimёr bie borё ose shi.
Nё dimёr rrimё nё shtёpi me qejf.
 
 
 
 
Ёshtё ftohtё.
Bie shi.
Fryn erё.
 
 
 
 
Ёshtё ngrohtё.
Ёshtё ditë me diell.
Ёshtё kohё e kthjellёt.
 
 
 
 
Si ёshtё moti sot?
Sot ёshtё ftohtё.
Sot ёshtё ngrohtё.
 
 
 
 


Të mësuarit dhe emocionet

Nëse ne mund të flasim në një gjuhë të huaj, ne jemi të lumtur. Ne jemi krenarë për veten tonë dhe përparimin tonë në të mësuar. Nga ana tjetër, nëse nuk jemi të suksesshëm, jemi të mërzitur ose të zhgënjyer. Ndjenjat e ndryshme janë të lidhura me të mësuarit. Sidoqoftë, studimet e reja vijnë me rezultate të mëtejshme interesante. Ata tregojnë se ndjenjat luajnë rol gjatë të mësuarit. Sepse emocionet tona kanë ndikim në suksesin tonë të të mësuarit. Të mësuarit është gjithmonë një detyrë për trurin tonë. Dhe ai dëshiron ta zgjidhë këtë detyrë. Nëse ai ka sukses, varet nga ndjenjat tona. Nëse mendojmë se mund ta zgjidhim problemin, kemi besim në vetvete. Ky stabilitet emocional na ndihmon gjatë të mësuarit. Të menduarit pozitiv promovon aftësitë tona intelektuale. Nga ana tjetër, të mësuarit nën stres funksionon shumë keq. Dyshimet ose shqetësimet pengojnë performancën e mirë. Ne mësojmë veçanërisht dobët kur kemi frikë. Në këtë rast, truri ynë nuk mund të ruajë mirë përmbajtje të reja. Prandaj është e rëndësishme që gjithmonë të jemi të motivuar të mësojmë. Sepse emocionet kanë ndikim në të mësuar. Por, të mësuarit ndikon gjithashtu tek ndjenjat tona! Strukturat e trurit që përpunojnë faktet, përpunojnë gjithashtu ndjenjat. Kështu që të mësuarit mund t'ju bëjë të lumtur, dhe ata që janë të lumtur mësojnë më mirë. Sigurisht, të mësuarit nuk është gjithmonë argëtues, gjithashtu mund të jetë i lodhshëm. Kjo është arsyeja pse ne duhet të vendosim gjithmonë synime të vogla. Për të mos e mbingarkuar trurin tonë. Dhe për të garantuar përmbushjen e pritshmërive tona. Suksesi ynë është më pas një shpërblim që na motivon përsëri. Pra: mësoni - dhe buzëqeshni ndërkohë që mësoni!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Spanjisht Pёr fillestarёt