Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Afrikanisht   >   Pёrmbajtja


95 [nёntёdhjetёepesё]

Lidhёzat 2

 


95 [vyf en negentig]

Voegwoorde 2

 

 

 Klikoni mbi tekst! arrow
  
Prej sa kohёsh ajo nuk punon mё?
Qё prej martesёs?
Po, ajo nuk punon mё, qёkur u martua.
 
 
 
 
Qёkur u martua, ajo nuk punon mё.
Qёkur njihen, ata janё tё lumtur.
Qёkur janё bёrё me fёmijё, dalin mё rrallё.
 
 
 
 
Kur do tё telefonojё ajo?
Gjatё udhёtimit?
Po, kur nget makinёn.
 
 
 
 
Ajo telefonon, kur nget makinёn.
Ajo shikon televizor, kur hekuros.
Ajo dёgjon muzikё, kur bёn detyrat e shtёpisё.
 
 
 
 
Nuk shikoj asgjё, kur s’kam syzet.
Nuk kuptoj asgjё, kur muzika ёshtё kaq e lartё.
Nuk nuhas asgjë, kur jam me rrufё.
 
 
 
 
Ne marrim njё taksi, kur bie shi.
Ne do tё udhёtojmё pёrreth botёs, nёse fitojmё nё llotari.
Ne do tё fillojmё tё hamё, nёse ai s’vjen shpejt.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët e Bashkimit Evropian

Bashkimi Evropian përbëhet sot nga më shumë se 25 vende. Në të ardhmen, edhe më shumë vende do të jenë pjesë e BE-së. Një vend i ri, do të thotë zakonisht një gjuhë e re. Aktualisht në BE fliten më shumë se 20 gjuhë të ndryshme. Të gjitha gjuhët e Bashkimit Evropian janë të barabarta. Ky diversitet linguistik është magjepsës. Ai gjithashtu mund të çojë në probleme. Skeptikët besojnë se gjuhët e shumta janë një pengesë për BE-në. Ato pengojnë bashkëpunimin efikas. Prandaj, disa mendojnë se duhet të ketë një gjuhë të përbashkët. Të gjitha vendet duhet të komunikojnë me këtë gjuhë. Por nuk është aq e thjeshtë. Nuk mund të emërohet asnjëra gjuhë si gjuha zyrtare. Vende e tjera do të ndiheshin të disfavorizuara. E në të vërtetë nuk ka asnjë gjuhë neutrale në Evropë… As një gjuhë artificiale si esperanto nuk mund të funksionojë. Pasi gjuha pasqyron gjithmonë kulturën e një vendi. Prandaj asnjë vend nuk do të heqë dorë nga gjuha e tij. Vendet shohin një pjesë të identitetit të tyre tek gjuha. Politika gjuhësore është një çështje thelbësore në axhendën e BE-së. Madje ekziston një komisioner për shumëgjuhësinë. BE-ja ka numrin më të madh të përkthyesve dhe interpretuesve në botë. Rreth 3500 njerëz punojnë për të mundësuar komunikimin. Sidoqoftë, jo të gjitha dokumentet mund të përkthehen gjithmonë. Kjo do të kërkonte shumë kohë dhe para. Shumica e dokumenteve përkthehen vetëm në disa gjuhë. Gjuhët e shumta janë një nga sfidat më të mëdha të BE-së. Evropa duhet të bashkohet pa humbur identitetet e saj të shumta!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Afrikanisht Pёr fillestarёt