Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   telugu   >   Spis treści


2 [dwa]

Rodzina

 


2 [రెండు]

కుటుంబ సభ్యులు

 

 
dziadek
తాతయ్య
Tātayya
babcia
బామ్మ / నాయనమ్మ / అమ్మమ్మ
Bām'ma/ nāyanam'ma/ am'mam'ma
on i ona
అతను మరియు ఆమె
Atanu mariyu āme
 
 
 
 
ojciec
నాన్న / తండ్రి
Nānna/ taṇḍri
matka
అమ్మ / తల్లి
Am'ma/ talli
on i ona
అతను మరియు ఆమె
Atanu mariyu āme
 
 
 
 
syn
కొడుకు / తనయుడు
Koḍuku/ tanayuḍu
córka
కూతురు
Kūturu
on i ona
అతను మరియు ఆమె
Atanu mariyu āme
 
 
 
 
brat
అన్నయ్య / సోదరుడు
Annayya/ sōdaruḍu
siostra
అక్క / చెల్లి / సోదరి
Akka/ celli/ sōdari
on i ona
అతను మరియు ఆమె
Atanu mariyu āme
 
 
 
 
wujek
బాబాయి / మామయ్య
Bābāyi/ māmayya
ciotka
అత్త / పిన్ని
Atta/ pinni
on i ona
అతను మరియు ఆమె
Atanu mariyu āme
 
 
 
 
Jesteśmy rodziną.
మేమంతా ఒక కుటుంబం
Mēmantā oka kuṭumbaṁ
Ta rodzina nie jest mała.
కుటుంబం చిన్నది కాదు
Kuṭumbaṁ cinnadi kādu
Ta rodzina jest duża.
కుటుంబం పెద్దది
Kuṭumbaṁ peddadi
 
 
 
 


Czy wszyscy mówimy po "afrykańsku"?

Nie każdy z nas był w Afryce. Możliwe jest jednak, że każdy język już tam był! Tak uważają przynajmniej niektórzy naukowcy. Ich zdaniem wszystkie języki wywodzą się z Afryki. Stamtąd rozprzestrzeniły się na cały świat. Łącznie istnieje ponad 6 000 różnych języków. One wszystkie mają prawdopodobnie wspólne afrykańskie korzenie. Naukowcy porównali ze sobą fonemy języków. Fonemy to najmniejsze jednostki różnicujące znaczenie. Jeśli zmienia się fonem, zmienia się również znaczenie słowa. Wyjaśnić to może przykład z języka angielskiego. W języku angielskim dip i tip oznacza różne rzeczy. Zatem /d/ i /t/ to w języku angielskim dwa różne fonemy. W językach Afryki ta różnorodność fonetyczna jest największa. Natomiast im dalej od tego miejsca, tym wyraźniej słabnie. Zatem dokładnie w tym naukowcy upatrują potwierdzenia swojej tezy. Ponieważ populacje, które się rozprzestrzeniają, są bardziej jednorodne. Przy ich zewnętrznych krańcach zmniejsza się genetyczna różnorodność. Jest to spowodowane tym, że zmniejsza się też liczba "osadników". Im mniej genów emigruje, tym bardziej jednorodna jest populacja. Możliwości kombinacji genów zmniejszają się. Przez to członkowie wyemigrowanej populacji są do siebie podobni. Naukowcy nazywają to "efektem założyciela". Kiedy ludzie opuszczali Afrykę, zabierali ze sobą swój język. Ale nieliczni osadnicy mają w bagażu też mniej fonemów. W ten sposób pojedyncze języki z czasem stały się spójniejsze. To, że Homo sapiens pochodzi z Afryki, wydaje się być faktem. Ciekawe, czy to dotyczy też jego języka…

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Język arabski należy do najważniejszych języków na świecie. Mówi w nim ponad 300 milionów ludzi w ponad 20 krajach. Ten afroazjatycki język powstał kilka tysięcy lat temu. Na początku mówiono w nim tylko na arabskim półwyspie, później rozprzestrzenił się na inne tereny. Mówiony arabski różni się znacznie od języka literackiego. Jest również wiele różnych arabskich dialektów. Osoby mówiące w tym języku z róznych regionów często w ogóle nie mogą się zrozumieć. Klasycznym językiem literackim dziś prawie się nie mówi.

Występuje on przede wszystkim w pisanej formie. Zainteresowanie językiem arabskim w ostatnich latach znacznie wzrosło. Szczególnie pismo arabskie wielu ludzi uznaje za fascynujące. Pisze się tu z prawej strony do lewej. Kto chce nauczyć się arabskiego, powinien przestrzegać określonej kolejności. Najpierw wymowa, potem gramatyka, a na końcu pismo. Jeśli ta kolejność jest zachowana, nauka na pewno będzie przyjemnością.

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - telugu dla początkujących