Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   pendżabski   >   Spis treści


2 [dwa]

Rodzina

 


ਕਚੀਚੀ ਵੱਟਣਾ

ਖੁਸ਼ੀ

 

 
dziadek
ਉਮੀਦ
dādā/ nānā
babcia
ਭੁੱਖ
dādī/ nānī
on i ona
ਦਿਲਚਸਪੀ
uha atē uha
 
 
 
 
ojciec
ਆਨੰਦ
pitā
matka
ਚੁੰਬਣ
mātā/ māṁ
on i ona
ਇਕੱਲਾਪਨ
uha atē uha
 
 
 
 
syn
ਪਿਆਰ
putara
córka
ਉਦਾਸੀ
dhī
on i ona
ਮਨੋਦਸ਼ਾ
uha atē uha
 
 
 
 
brat
ਆਸ਼ਾਵਾਦ
bharā
siostra
ਘਬਰਾਹਟ
bhaiṇa
on i ona
ਹੈਰਾਨੀ
uha atē uha
 
 
 
 
wujek
ਕ੍ਰੋਧ
cācā/ māmā
ciotka
ਅਸਵੀਕਾਰਤਾ
cācī/ māmī
on i ona
ਰਿਸ਼ਤਾ
uha atē uha
 
 
 
 
Jesteśmy rodziną.
ਬੇਨਤੀ
asīṁ ika parivāra hāṁ.
Ta rodzina nie jest mała.
ਚੀਖ
Parivāra chōṭā nahīṁ hai.
Ta rodzina jest duża.
ਸੁਰੱਖਿਆ
Parivāra vaḍā hai.
 
 
 
 
 


Czy wszyscy mówimy po "afrykańsku"?

Nie każdy z nas był w Afryce. Możliwe jest jednak, że każdy język już tam był! Tak uważają przynajmniej niektórzy naukowcy. Ich zdaniem wszystkie języki wywodzą się z Afryki. Stamtąd rozprzestrzeniły się na cały świat. Łącznie istnieje ponad 6 000 różnych języków. One wszystkie mają prawdopodobnie wspólne afrykańskie korzenie. Naukowcy porównali ze sobą fonemy języków. Fonemy to najmniejsze jednostki różnicujące znaczenie. Jeśli zmienia się fonem, zmienia się również znaczenie słowa. Wyjaśnić to może przykład z języka angielskiego. W języku angielskim dip i tip oznacza różne rzeczy. Zatem /d/ i /t/ to w języku angielskim dwa różne fonemy. W językach Afryki ta różnorodność fonetyczna jest największa. Natomiast im dalej od tego miejsca, tym wyraźniej słabnie. Zatem dokładnie w tym naukowcy upatrują potwierdzenia swojej tezy. Ponieważ populacje, które się rozprzestrzeniają, są bardziej jednorodne. Przy ich zewnętrznych krańcach zmniejsza się genetyczna różnorodność. Jest to spowodowane tym, że zmniejsza się też liczba "osadników". Im mniej genów emigruje, tym bardziej jednorodna jest populacja. Możliwości kombinacji genów zmniejszają się. Przez to członkowie wyemigrowanej populacji są do siebie podobni. Naukowcy nazywają to "efektem założyciela". Kiedy ludzie opuszczali Afrykę, zabierali ze sobą swój język. Ale nieliczni osadnicy mają w bagażu też mniej fonemów. W ten sposób pojedyncze języki z czasem stały się spójniejsze. To, że Homo sapiens pochodzi z Afryki, wydaje się być faktem. Ciekawe, czy to dotyczy też jego języka…

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Język arabski należy do najważniejszych języków na świecie. Mówi w nim ponad 300 milionów ludzi w ponad 20 krajach. Ten afroazjatycki język powstał kilka tysięcy lat temu. Na początku mówiono w nim tylko na arabskim półwyspie, później rozprzestrzenił się na inne tereny. Mówiony arabski różni się znacznie od języka literackiego. Jest również wiele różnych arabskich dialektów. Osoby mówiące w tym języku z róznych regionów często w ogóle nie mogą się zrozumieć. Klasycznym językiem literackim dziś prawie się nie mówi.

Występuje on przede wszystkim w pisanej formie. Zainteresowanie językiem arabskim w ostatnich latach znacznie wzrosło. Szczególnie pismo arabskie wielu ludzi uznaje za fascynujące. Pisze się tu z prawej strony do lewej. Kto chce nauczyć się arabskiego, powinien przestrzegać określonej kolejności. Najpierw wymowa, potem gramatyka, a na końcu pismo. Jeśli ta kolejność jest zachowana, nauka na pewno będzie przyjemnością.

 

Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
© Copyright 2007 - 2018 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - pendżabski dla początkujących