Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   тајландски   >   Опис на содржината


66 [шеесет и шест]

Присвојни заменки 1

 


66 [หกสิบหก]

สรรพนามแสดงความเป็นเจ้าของ 1

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
јас – мој
Неможам да го најдам мојот / својот клуч.
Неможам да го најдам мојот / својот возен билет.
 
 
 
 
ти – твој
Го најде ли твојот / својот клуч?
Го најде ли твојот / својот возен билет?
 
 
 
 
тој – негов
Знаеш ли каде е неговиот клуч?
Знаеш ли каде е неговиот возен билет?
 
 
 
 
таа – нејзин
Нејзините пари ги нема.
А и нејзината кредитна картичка ја нема.
 
 
 
 
ние – наш
Нашиот дедо е болен.
Нашата баба е здрава.
 
 
 
 
вие – ваш
Деца, каде е вашиот татко?
Деца, каде е вашата мајка?
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - тајландски за почетници