Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


88 [осумдесет и осум]

Минато на модалните глаголи 2

 


88 [seksen sekiz]

Yardımcı fiillerin geçmiş zamanı 2

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Мојот син не сакаше да си игра со куклата.
Мојата ќерка не сакаше да игра фудбал.
Мојата жена не сакаше со мене да игра шах.
 
 
 
 
Моите деца не сакаа да се шетаат.
Тие не сакаа да ја раскренат собата.
Тие не сакаа да појдат во кревет.
 
 
 
 
Тој не смееше да јаде сладолед.
Тој не смееше да јаде чоколада.
Тој не смееше да јаде бомбони.
 
 
 
 
Јас смеев да си посакам нешто.
Јас смеев да си купам фустан.
Јас смеев да си земам бонбониера.
 
 
 
 
Смееше ли да пушиш во авионот?
Смееше ли во болницата да пиеш пиво?
Смееше ли кучето да го земеш со себе во хотелот?
 
 
 
 
На распустот децата смееја долго да останат надвор.
Тие смееја долго да си играат во дворот.
Тие смееја долго да останат будни.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници