Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


87 [осумдесет и седум]

Минато на модалните глаголи 1

 


87 [seksen yedi]

Yardımcı fiillerin geçmiş zamanı 1

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Ние моравме да ги полеваме цвеќињата.
Ние моравме да го расчистиме станот.
Ние моравме да ги измиеме садовите.
 
 
 
 
Моравте ли да ја платите сметката?
Моравте ли да платите влез?
Моравте ли да платите казна?
 
 
 
 
Кој мораше да се поздрави?
Кој мораше да си оди рано дома?
Кој мораше да го земе возот?
 
 
 
 
Ние не сакавме да останеме долго.
Ние не сакавме да пиеме ништо.
Ние не сакавме да пречиме.
 
 
 
 
Јас штотуку сакав да телефонирам.
Јас сакав да нарачам едно такси.
Јас имено сакав да патувам дома.
 
 
 
 
Јас мислев, дека сакаше да ја повикаш твојата жена.
Јас мислев, дека сакаше да повикаш информации.
Јас мислев, дека сакаше да нарачаш пица.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници