Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


89 [осумдесет и девет]

Императив 1 (Наредбена форма)

 


89 [seksen dokuz]

Emir kipi 1

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Ти си толку мрзелив / мрзелива – не биди толку мрзелив / мрзелива!
Ти спиеш толку долго – не спиј толку долго!
Ти доаѓаш толку доцна – не доаѓај толку доцна!
 
 
 
 
Ти се смееш толку гласно – немој да се смееш толку гласно!
Ти зборуваш толку тивко – не зборувај толку тивко!
Ти пиеш премногу – не пиј толку многу!
 
 
 
 
Ти пушиш премногу – не пуши толку многу!
Ти работиш премногу – не работи толку многу!
Ти возиш пребрзо – не вози толку брзо!
 
 
 
 
Станете, господине Милер!
Седнете, господине Милер!
Останете на местото, господине Милер!
 
 
 
 
Имајте трпение!
Не брзајте!
Почекајте еден момент!
 
 
 
 
Бидете внимателни!
Бидете точни!
Не бидете глупави!
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници