Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   fiński   >   Spis treści


3 [trzy]

Poznawać

 


3 [kolme]

Tutustua

 

 

 Kliknij na tekst! arrow
  
Cześć!
Dzień dobry!
Co słychać? / Jak leci?
 
 
 
 
Pochodzi pan / pani z Europy? / Pochodzą państwo z Europy?
Pochodzi pan / pani z Ameryki? / Pochodzą państwo z Ameryki?
Pochodzi pan / pani z Azji? / Pochodzą państwo z Azji?
 
 
 
 
W którym hotelu pan / pani mieszka? / W którym hotelu państwo mieszkają?
Jak długo pan / pani już tu jest? / Jak długo państwo już tu są?
Jak długo pan / pani tu zostanie? / Jak długo państwo tu zostaną?
 
 
 
 
Podoba się panu / pani tutaj? / Podoba się państwu tutaj?
Jest pan / pani tutaj na urlopie? / Są państwo tutaj na urlopie?
Proszę mnie odwiedzić!
 
 
 
 
Tu jest mój adres.
Zobaczymy się jutro?
Przykro mi, mam inne plany.
 
 
 
 
Cześć!
Do widzenia!
Na razie!
 
 
 
 


Alfabet

Za pomocą języków możemy się porozumiewać. Mówimy innym, co myślimy lub czujemy. Również pisma mają taką funkcję. Większość języków ma pismo. Pismo tworzą znaki. Te znaki mogą wyglądać różnie. Wiele pism składa się z liter. Takie pismo jest nazywane alfabetem. Alfabet to uporządkowana liczba znaków graficznych. Znaki te są połączone w słowa według określonych reguł. Do każdego znaku przynależy jedna stała wymowa. Pojęcie alfabetu pochodzi z greki. Tam pierwsze dwie litery to alpha i beta. W historii istniało wiele różnych alfabetów. Już od ponad 3 000 lat ludzie używali znaków pisarskich. Wcześniej znakami pisarskimi były symbole magiczne. Tylko niektórzy ludzie wiedzieli, co oznaczają. Później znaki straciły swój symboliczny charakter. Litery nie mają dziasiaj już żadnego znaczenia. Dopiero w kombinacji z innymi literami oddają jakiś sens. Pisma jak na przykład chińskie funkcjonują inaczej. Są podobne do obrazków i przedstawiają często to, co oznaczają. Kiedy piszemy, kodujemy nasze myśli. Używamy znaków, by utrwalić naszą wiedzę. Nasz mózg nauczył się rozszyfrowywać alfabet. Znaki stają się słowami, słowa myślami. W ten sposób tekst może przetrwać tysiące lat. I ciągle jeszcze jest rozumiany...

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Język bengalski należy do indoaryjskiej grupy językowej. Dla ok. 220 milionów ludzi jest językiem ojczystym. Z tego ponad 140 milionów mieszka w Bangladeszu. Ponadto około 75 milionów osób posługujących się tym językiem pochodzi z Indii. Pozostałe osoby mieszkają w Malezji, Nepalu i Arabii Saudyjskiej. Dzięki temu bengalski należy do najczęściej używanych języków świata. Język ten ma swoje pismo. Również liczby wyrażane są innymi znakami.

Najczęściej jednak używane są dzisiaj cyfry arabskie. Szyk zdania w języku bengalskim wymaga stałej kolejności. Najpierw rzeczownik, potem dopełnienie, a na końcu czasownik. Nie ma tu gramatycznych rodzajników. Również rzeczowniki i przymiotniki zmieniają się tylko nieznacznie. Jest to zaleta dla tych, którzy chcą uczyć się tego ważnego języka. A powinno być ich jak najwięcej!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - fiński dla początkujących