Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   кинески   >   Опис на содржината


62 [шеесет и два]

Поставување прашања 1

 


62 [六十二]

提问题 1

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
учи
Учат ли учениците многу?
Не, тие учат малку.
 
 
 
 
прашува
Го прашувате ли често наставникот?
Не, јас не го прашувам често.
 
 
 
 
одговара
Одговорете молам.
Јас одговарам.
 
 
 
 
работи
Работи ли тој сега?
Да, тој работи сега.
 
 
 
 
доаѓа
Ќе дојдете?
Да, ќе дојдеме веднаш.
 
 
 
 
живее
Живеете ли во Берлин?
Да, јас живеам во Берлин.
 
 
 
 

 

Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
© Copyright 2007 - 2017 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - кинески за почетници