Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   тајландски   >   Опис на содржината


99 [деведесет и девет]

Генитив

 


99 [เก้าสิบเก้า]

คำแสดงความเป็นเจ้าของ

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
мачката на мојата пријателка
кучето на мојот пријател
играчките на моите деца
 
 
 
 
Ова е мантилот на мојот колега.
Ова е автомобилот на мојата колешка.
Ова е работата на моите колеги.
 
 
 
 
Копчето од кошулата е откинато.
Го нема клучот од гаражата.
Компјутерот на шефот е расипан.
 
 
 
 
Кои се родителите на девојчето?
Како да дојдам до куќата на вашите родители?
Куќата стои на крајот од улицата.
 
 
 
 
Како се вика главниот град на Швајцарија?
Кој е насловот на книгата?
Како се викаат децата на комшиите?
 
 
 
 
Кога се училишните распусти на децата?
Кога се термините за прегледи кај лекарот?
Кое е работното време на музејот?
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - тајландски за почетници