Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   тајландски   >   Опис на содржината


18 [осумнаесет]

Чистење на куќата

 


18 [สิบแปด]

การทำความสะอาดบ้าน

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Денес е сабота.
Денес ние имаме време.
Денес ние ќе го чистиме станот.
 
 
 
 
Јас ја чистам бањата.
Мажот ми ја мие колата.
Децата ги чистат велосипедите.
 
 
 
 
Баба ги полева цвеќињата.
Децата ја раскреваат детската соба.
Мажот ми ја раскрева неговата работна маса.
 
 
 
 
Јас ги ставам алиштата во машината за перење алишта.
Јас ги закачувам алиштата.
Јас ги пеглам алиштата.
 
 
 
 
Прозорците се извалкани.
Подот е извалкан.
Садовите се извалкани.
 
 
 
 
Кој ги чисти прозорците?
Кој всмукува прашина?
Кој ги мие садовите?
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - тајландски за почетници