Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   kannada   >   Spis treści


56 [pięćdziesiąt sześć]

Uczucia

 


೫೬ [ಐವತ್ತಾರು]

ಭಾವನೆಗಳು

 

 
mieć ochotę
ಆಸೆ ಇರುವುದು.
Mamy ochotę.
ನಮಗೆ ಆಸೆ ಇದೆ.
Nie mamy ochoty.
ನಮಗೆ ಆಸೆ ಇಲ್ಲ.
 
 
 
 
bać się
ಭಯ/ಹೆದರಿಕೆ ಇರುವುದು.
Boję się.
ನನಗೆ ಭಯ/ಹೆದರಿಕೆ ಇದೆ
Nie boję się.
ನನಗೆ ಭಯ/ಹೆದರಿಕೆ ಇಲ್ಲ.
 
 
 
 
mieć czas
ಸಮಯ ಇರುವುದು.
On ma czas.
ಅವನಿಗೆ ಸಮಯವಿದೆ
On nie ma czasu.
ಅವನಿಗೆ ಸಮಯವಿಲ್ಲ.
 
 
 
 
nudzić się
ಬೇಸರ ಆಗುವುದು.
Ona się nudzi.
ಅವಳಿಗೆ ಬೇಸರವಾಗಿದೆ
Ona się nie nudzi.
ಅವಳಿಗೆ ಬೇಸರವಾಗಿಲ್ಲ.
 
 
 
 
być głodnym
ಹಸಿವು ಆಗುವುದು.
Jesteście głodni?
ನಿಮಗೆ ಹಸಿವಾಗಿದೆಯೆ?
Nie jesteście głodni?
ನಿಮಗೆ ಹಸಿವಾಗಿಲ್ಲವೆ?
 
 
 
 
być spragnionym
ಬಾಯಾರಿಕೆ ಆಗುವುದು.
Im chce się pić.
ಅವರಿಗೆ ಬಾಯಾರಿಕೆ ಆಗಿದೆ.
Im nie chce się pić.
ಅವರಿಗೆ ಬಾಯಾರಿಕೆ ಆಗಿಲ್ಲ.
 
 
 
 


Języki tajne

Za pomocą języków chcemy innym przekazać, co myślimy i czujemy. Porozumienie jest więc najważniejszym zadaniem języka. Czasami jednak ludzie nie chcą być rozumiani przez wszystkich. Dlatego wynaleziono języki tajne. Języki tajne fascynują ludzi od tysiącleci. Juliusz Cezar miał na przykład swój własny tajny język. Wysyłał zakodowane wiadomości do wszystkich obszarów swojego cesarstwa. Jego wrogowie nie mogli odczytać zakodowanych wiadomości. Języki tajne są komunikacją chronioną. Przez nie różnimy się od innych. Pokazujemy, że należymy do jakiejś elitarnej grupy. Języków tajnych używamy z różnych powodów. Zakochani pisali do siebie od zawsze zakodowane listy. Również określone grupy zawodowe miały zawsze swój własny język. Jest język magików, złodziei i kupców. Najczęściej jednak języki tajne używane są do celów politycznych. Języki te rozwijały się podczas prawie każdej wojny. Służby wojskowe i tajne mają swoich ekspertów od takich języków. Nauka kodowania to kryptologia. Nowoczesne kody bazują na skomplikowanych formułach matematycznych. Są one bardzo trudne do odkodowania. Bez zakodowanego języka nasze życie byłoby już niemożliwe. Dzisiaj wszędzie pracuje się za pomocą kodowanych danych. Karty kredytowe i e-maile – wszystko funkcjonuje za pomocą kodów. Szczególnie dzieci uważają języki tajne za coś fascynującego. Kochają wymieniać się ze swoimi przyjaciółmi poufnymi wiadomościami. Dla rozwoju dzieci tajne języki są nawet korzystne… Pobudzają kreatywność i wyczucie językowe!

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Albański należy do języków indoeuropejskich. Nie jest jednak spokrewniony z żadnym innym językiem z tej grupy. Jak dokładnie powstał albański, nie wiadomo. Dzisiaj w tym języku mówi się głównie w Albanii i w Kosowo. Jest językiem ojczystym dla około 6 milionów ludzi. Albański dzieli się na dwie duże grupy dialektów. Rzeka Shkumbin tworzy linię podziału między północnym a południowym dialektem. W niektórych miejscach znacznie się różnią.

Pisany język albański został utworzony dopiero w XX w. Pisze się w nim łacińskimi literami. Gramatyka częściowo przybliżona jest do greckiego i rumuńskiego. Zbieżności można znaleźć też z językami południowosłowiańskimi. Wszystkie te podobieństwa musiały powstać przez wzajemne kontakty. Kto interesuje się językami, powinien nauczyć się albańskiego! Jest językiem wyjątkowym!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - kannada dla początkujących