Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   kannada   >   Spis treści


9 [dziewięć]

Dni tygodnia

 


೯ [ಒಂಬತ್ತು]

ವಾರದ ದಿನಗಳು

 

 
Poniedziałek
ಸೋಮವಾರ.
Wtorek
ಮಂಗಳವಾರ.
Środa
ಬುಧವಾರ.
 
 
 
 
Czwartek
ಗುರುವಾರ.
Piątek
ಶುಕ್ರವಾರ.
Sobota
ಶನಿವಾರ.
 
 
 
 
Niedziela
ಭಾನುವಾರ.
tydzień
ವಾರ.
od poniedziałku do niedzieli
ಸೋಮವಾರದಿಂದ ಭಾನುವಾರದವರೆಗೆ.
 
 
 
 
Pierwszy dzień to poniedziałek.
ವಾರದ ಮೊದಲನೆಯ ದಿವಸ ಸೋಮವಾರ.
Drugi dzień to wtorek.
ಎರಡನೆಯ ದಿವಸ ಮಂಗಳವಾರ.
Trzeci dzień to środa.
ಮೂರನೆಯ ದಿವಸ ಬುಧವಾರ.
 
 
 
 
Czwarty dzień to czwartek.
ನಾಲ್ಕನೆಯ ದಿವಸ ಗುರುವಾರ.
Piąty dzień to piątek.
ಐದನೆಯ ದಿವಸ ಶುಕ್ರವಾರ.
Szósty dzień to sobota.
ಆರನೆಯ ದಿವಸ ಶನಿವಾರ
 
 
 
 
Siódmy dzień to niedziela.
ಏಳನೆಯ ದಿವಸ ಭಾನುವಾರ
Tydzień ma siedem dni.
ಒಂದು ವಾರದಲ್ಲಿ ಏಳು ದಿವಸಗಳಿವೆ.
My pracujemy tylko pięć dni.
ನಾವು ಕೇವಲ ಐದು ದಿವಸ ಕೆಲಸ ಮಾಡುತ್ತೇವೆ.
 
 
 
 


Planowy język esperanto

Angielski jest dzisiaj najważniejszym językiem na świecie. Za pomocą niego mogą porozumiewać się wszyscy ludzie. Ale taki cel chcą osiągnąć również inne języki. Na przykład języki planowe. Języki planowe są świadomie rozwijane i wypracowane. Istnieje więc jakiś plan, zgodnie z którym są tworzone. W językach planowych pomieszane są elementy z różnych języków. Dzięki temu powinny być przyswajalne dla wielu ludzi. Celem każdego języka planowego jest zatem międzynarodowa komunikacja. Najpopularniejszym językiem planowym jest esperanto. Po raz pierwszy został zaprezentowany w 1887 r. w Warszawie. Jego twórcą był lekarz Ludwik L. Zamenhof. Widział on w problemach komunikacyjnych główną przyczynę niepokoju. Dlatego chciał stworzyć jeden język, który łączyłby narody. Za pomocą niego wszyscy ludzie powinni rozmawiać ze sobą równoprawnie. Pseudonimem lekarza był Dr. Esperanto, "mający nadzieję". Pokazuje to, jak bardzo wierzył w swoje marzenie. Idea uniwersalnego porozumienia jest jednak o wiele starsza. Do dzisiaj rozwinęło się wiele różnych języków planowych. Wraz z nimi łączą się również takie cele jak tolerancja i prawa ludzi. Dziś esperanto używany jest przez ludzi w ponad 120 krajach. Esperanto ma też krytyczne głosy. Na przykład 70% słownictwa ma pochodzenie romańskie. Jest też ukształtowany wyraźnie na języki indoeuropejskie. Jego użytkownicy wymieniają opinie na kongresach i w związkach. Regularnie organizowane są spotkania i wykłady. Więc jak, chciałbyś uczyć się esperanto? Ĉu vi parolas Esperanton? – Jes, mi parolas Esperanton tre bone!

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Angielski amerykański zalicza się do języków zachodniogermańskich. Tak jak kanadyjski angielski jest dialektem północnoamerykańskiego angielskiego. Jest językiem ojczystym około 300 milionów ludzi. Dzięki temu jest najczęściej używaną odmianą angielskiego. Jest bardzo podobny do brytyjskiego angielskiego. Osoby, posługujące się obiema odmianami mogą się ze sobą porozumiewać bez problemu. Tylko w przypadku bardzo silnych dialektów z obu stron, konwersacja może być utrudniona. Między tymi dwiema odmianami występuje jednak kilka znaczących różnic.

Dotyczą one przede wszystkim wymowy, słownictwa i ortografii. W niektórych przypadkach może różnić się też gramatyka i interpunkcja. W porównaniu do brytyjskiego angielskiego amerykański przybiera na znaczeniu. Ma to podłoże przede wszystkim w oddziaływaniu północnoamerykańskiego przemysłu filmowego i muzycznego. Od stuleci transmituje on ich język na cały świat. Nawet Indie i Pakistan, dawniej brytyjska kolonia, przejmują dzisiaj amerykanizmy. Naucz się amerykańskiego angielskiego, jest najbardziej wpływowym językiem świata!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - kannada dla początkujących