Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   kannada   >   Spis treści


2 [dwa]

Rodzina

 


೨ [ಎರಡು]

ಕುಟುಂಬ ಸದಸ್ಯರು

 

 
dziadek
ತಾತ
babcia
ಅಜ್ಜಿ
on i ona
ಅವನು ಮತ್ತು ಅವಳು
 
 
 
 
ojciec
ತಂದೆ
matka
ತಾಯಿ
on i ona
ಅವನು ಮತ್ತು ಅವಳು
 
 
 
 
syn
ಮಗ
córka
ಮಗಳು
on i ona
ಅವನು ಮತ್ತು ಅವಳು
 
 
 
 
brat
ಸಹೋದರ
siostra
ಸಹೋದರಿ
on i ona
ಅವನು ಮತ್ತು ಅವಳು
 
 
 
 
wujek
ಚಿಕ್ಕಪ್ಪ /ದೊಡ್ಡಪ್ಪ
ciotka
ಚಿಕ್ಕಮ್ಮ /ದೊಡ್ದಮ್ಮ
on i ona
ಅವನು ಮತ್ತು ಅವಳು
 
 
 
 
Jesteśmy rodziną.
ನಾವು ಒಂದೇ ಸಂಸಾರದವರು.
Ta rodzina nie jest mała.
ಈ ಸಂಸಾರ ಚಿಕ್ಕದಲ್ಲ.
Ta rodzina jest duża.
ಈ ಕುಟುಂಬ ದೊಡ್ಡದು.
 
 
 
 


Czy wszyscy mówimy po "afrykańsku"?

Nie każdy z nas był w Afryce. Możliwe jest jednak, że każdy język już tam był! Tak uważają przynajmniej niektórzy naukowcy. Ich zdaniem wszystkie języki wywodzą się z Afryki. Stamtąd rozprzestrzeniły się na cały świat. Łącznie istnieje ponad 6 000 różnych języków. One wszystkie mają prawdopodobnie wspólne afrykańskie korzenie. Naukowcy porównali ze sobą fonemy języków. Fonemy to najmniejsze jednostki różnicujące znaczenie. Jeśli zmienia się fonem, zmienia się również znaczenie słowa. Wyjaśnić to może przykład z języka angielskiego. W języku angielskim dip i tip oznacza różne rzeczy. Zatem /d/ i /t/ to w języku angielskim dwa różne fonemy. W językach Afryki ta różnorodność fonetyczna jest największa. Natomiast im dalej od tego miejsca, tym wyraźniej słabnie. Zatem dokładnie w tym naukowcy upatrują potwierdzenia swojej tezy. Ponieważ populacje, które się rozprzestrzeniają, są bardziej jednorodne. Przy ich zewnętrznych krańcach zmniejsza się genetyczna różnorodność. Jest to spowodowane tym, że zmniejsza się też liczba "osadników". Im mniej genów emigruje, tym bardziej jednorodna jest populacja. Możliwości kombinacji genów zmniejszają się. Przez to członkowie wyemigrowanej populacji są do siebie podobni. Naukowcy nazywają to "efektem założyciela". Kiedy ludzie opuszczali Afrykę, zabierali ze sobą swój język. Ale nieliczni osadnicy mają w bagażu też mniej fonemów. W ten sposób pojedyncze języki z czasem stały się spójniejsze. To, że Homo sapiens pochodzi z Afryki, wydaje się być faktem. Ciekawe, czy to dotyczy też jego języka…

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Język arabski należy do najważniejszych języków na świecie. Mówi w nim ponad 300 milionów ludzi w ponad 20 krajach. Ten afroazjatycki język powstał kilka tysięcy lat temu. Na początku mówiono w nim tylko na arabskim półwyspie, później rozprzestrzenił się na inne tereny. Mówiony arabski różni się znacznie od języka literackiego. Jest również wiele różnych arabskich dialektów. Osoby mówiące w tym języku z róznych regionów często w ogóle nie mogą się zrozumieć. Klasycznym językiem literackim dziś prawie się nie mówi.

Występuje on przede wszystkim w pisanej formie. Zainteresowanie językiem arabskim w ostatnich latach znacznie wzrosło. Szczególnie pismo arabskie wielu ludzi uznaje za fascynujące. Pisze się tu z prawej strony do lewej. Kto chce nauczyć się arabskiego, powinien przestrzegać określonej kolejności. Najpierw wymowa, potem gramatyka, a na końcu pismo. Jeśli ta kolejność jest zachowana, nauka na pewno będzie przyjemnością.

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - kannada dla początkujących