Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


97 [деведесет и седум]

Сврзници 4

 


97 [doksan yedi]

Bağlaçlar 4

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Тој заспа, иако телевизорот беше вклучен.
Тој остана уште, иако веќе беше доцна.
Тој не дојде, иако бевме договорени.
 
 
 
 
Телевизорот беше вклучен. И покрај тоа тој заспа.
Веќе беше доцна. И покрај тоа тој остана уште.
Ние бевме договорени. И покрај тоа тој не дојде.
 
 
 
 
Иако тој нема возачка дозвола, тој вози автомобил.
Иако улицата е лизгава, тој вози брзо.
Иако тој е пијан, тој вози велосипед.
 
 
 
 
Тој нема дозвола. И покрај тоа тој вози автомобил.
Улицата е лизгава. И покрај тоа тој вози така брзо.
Тој е пијан. И покрај тоа тој го вози велосипедот.
 
 
 
 
Таа не може да најде работа, иако има студирано.
Таа не оди на лекар, иако има болки.
Таа купува автомобил, иако нема пари.
 
 
 
 
Таа има студирано. И покрај тоа таа не може да најде работа.
Таа има болки. И покрај тоа таа не оди на лекар.
Таа нема пари. И покрај тоа таа купува автомобил.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници