Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


96 [деведесет и шест]

Сврзници 3

 


96 [doksan altı]

Bağlaçlar 3

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Јас станувам, штом заѕвони будилникот.
Јас станувам уморен / уморна, штом треба да учам.
Јас ќе престанам да работам, штом ќе бидам 60.
 
 
 
 
Кога ќе се јавите?
Штом имам еден момент време.
Тој ќе се јави, штом ќе има малку време.
 
 
 
 
Колку долго ќе работите?
Јас ќе работам, се додека можам.
Јас ќе работам, се додека сум здрав / здрава.
 
 
 
 
Тој лежи во кревет, наместо да работи.
Таа чита весник, наместо да готви.
Тој седи во кафеаната, наместо да си оди дома.
 
 
 
 
Колку што знам, тој живее овде.
Колку што знам, неговата сопруга е болна.
Колку што знам, тој е невработен.
 
 
 
 
Јас се успав, инаку ќе дојдев навреме.
Јас го пропуштив автобусот, инаку ќе дојдев навреме.
Јас не го најдов патот, инаку ќе дојдев навреме.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници