Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


28 [дваесет и осум]

Во хотел – поплаки

 


28 [yirmi sekiz]

Otelde – şikâyetler

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Тушот не работи.
Нема топла вода.
Можете ли тоа да го поправите?
 
 
 
 
Во собата нема телефон.
Во собата нема телевизор.
Собата нема балкон.
 
 
 
 
Собата е премногу гласна.
Собата е премногу мала.
Собата е премногу темна.
 
 
 
 
Парното не работи.
Клима уредот не работи.
Телевизорот е расипан.
 
 
 
 
Тоа не ми се допаѓа.
Тоа ми е прескапо.
Дали имате нешто поефтино?
 
 
 
 
Има ли овде во близина хостел?
Има ли овде во близина пансион?
Има ли овде во близина ресторан?
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници