Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


5 [пет]

Земји и јазици

 


5 [beş]

Ülkeler ve diller

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Џон е од Лондон.
Лондон се наоѓа во Англија.
Тој зборува англиски.
 
 
 
 
Марија е од Мадрид.
Мадрид се наоѓа во Шпанија.
Таа зборува шпански.
 
 
 
 
Петар и Марта се од Берлин.
Берлин се наоѓа во Германија.
Зборувате ли вие двајцата германски?
 
 
 
 
Лондон е главен град.
Мадрид и Берлин се исто така главни градови.
Главните градови се големи и бучни.
 
 
 
 
Франција се наоѓа во Европа.
Египет се наоѓа во Африка.
Јапонија се наоѓа во Азија.
 
 
 
 
Канада се наоѓа во Северна Америка.
Панама се наоѓа во Средна Америка.
Бразил се наоѓа во Јужна Америка.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници