Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   fiński   >   Spis treści


89 [osiemdziesiąt dziewięć]

Tryb rozkazujący 1

 


89 [kahdeksankymmentäyhdeksän]

Imperatiivi 1

 

 

 Kliknij na tekst! arrow
  
Jesteś taki leniwy / taka leniwa – nie bądź taki leniwy / taka leniwa!
Śpisz tak długo – nie śpij tak długo!
Przychodzisz tak późno – nie przychodź tak późno!
 
 
 
 
Śmiejesz się tak głośno – nie śmiej się tak głośno!
Mówisz tak cicho – nie mów tak cicho!
Pijesz za dużo – nie pij tak dużo!
 
 
 
 
Palisz za dużo – nie pal tak dużo!
Pracujesz tak dużo – nie pracuj tak dużo!
Jedziesz tak szybko – nie jedź tak szybko!
 
 
 
 
Proszę wstać, panie Müller! / Niech pan wstanie, panie Müller!
Proszę usiąść, panie Müller! / Niech pan usiądzie, panie Müller!
Proszę siedzieć, panie Müller! / Niech pan siedzi, panie Müller!
 
 
 
 
Proszę być cierpliwym / cierpliwą! / Niech pan / pani będzie cierpliwy / cierpliwa!
Proszę się nie śpieszyć! / Niech się pan / pani nie śpieszy!
Proszę chwilę zaczekać!
 
 
 
 
Proszę być ostrożnym / ostrożną!
Proszę być punktualnym / punktualną!
Proszę nie być głupim / głupią!
 
 
 
 


Język chiński

Chiński jest językiem z największą liczbą użytkowników na całym świecie. Nie ma jednak jedynego języka chińskiego. Istnieje kilka chińskich języków. One wszystkie należą do sino - tybetańskiej rodziny językowej. Łącznie chińskim mówi około 1,3 miliarda ludzi. Większość z nich żyje w Chińskiej Republice Ludowej i Tajwanie. Jest też wiele państw z chińskojęzycznymi miejszościami. Największym językiem chińskim jest standardowy chiński. Jest on nazywany też językiem mandaryńskim. Mandaryński to oficjalny język Chińskiej Republiki Ludowej. Inne języki chińskie są okreśłane często tylko jako dialekty. Również w Tajwanie i Singapurze używa się mandaryńskiego. Mandaryński jest językiem ojczystym dla 850 milionów ludzi. Jest jednak rozumiany prawie przez wszystkich ludzi chińskojęzycznych. Dlatego osoby z różnych dialektów używają go w celu porozumienia. Wszyscy Chińczycy mają wspólne pismo. Pismo chińskie ma 4 000 do 5 000 lat. Dzięki temu język chiński ma najdłuższą tradycję literacką. Pismo chińskie przejęły także inne kultury Azji. Znaki chińskiego pisma są trudniejsze od systemów alfabetycznych. Mówiony chiński nie jest jednak tak skomplikowany. Gramatykę można opanować stosunkowo szybko. Dlatego osoby uczące się mogą szybko zrobić duże postępy. A coraz więcej ludzi chce uczyć się chińskiego! Jako język obcy zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Wszędzie oferowane są kursy języka chińskiego. Odważ się i Ty! Chiński będzie językiem przyszłości…

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Język polski należy do języków zachodniosłowiańskich. Jest językiem ojczystym dla ponad 45 milionów ludzi. Mieszkają oni głównie w Polsce i w kilku krajach Europy Wschodniej. Polscy emigranci przenieśli jednak swój język również na inne kontynenty. Na świecie jest około 60 milionów ludzi, mówiących w języku polskim. Po rosyjskim jest dlatego najczęściej używanym językiem słowiańskim. Polski jest blisko spokrewniony z czeskim i słowackim. Współczesny polski język pisany rozwinął się z różnych dialektów.

Dzisiaj jest już niewiele dialektów, ponieważ większość Polaków używa języka standardowego. Polski alfabet opiera się na łacinie i posiada 35 liter. Akcentowana jest zawsze przedostatnia sylaba słowa. Gramatyka wyróżnia siedem przypadków i trzy rodzaje. Prawie każda końcówka słowa podlega więc deklinacji i koniugacji. Przez to polski nie zalicza się do najprostszych języków… Ale wkrótce stanie się jednym z najważniejszych języków Europy!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - fiński dla początkujących