Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   fiński   >   Spis treści


44 [czterdzieści cztery]

Wieczorne wyjście

 


44 [neljäkymmentäneljä]

Mennä ulos illlalla

 

 

 Kliknij na tekst! arrow
  
Czy tu jest dyskoteka?
Czy tu jest klub nocny?
Czy tu jest jakaś knajpka?
 
 
 
 
Co grają dzisiaj wieczorem w teatrze?
Co grają dzisiaj wieczorem w kinie?
Co grają dzisiaj wieczorem w telewizji?
 
 
 
 
Czy są jeszcze bilety do teatru?
Czy są jeszcze bilety do kina?
Czy są jeszcze bilety na mecz piłki nożnej?
 
 
 
 
Chciałbym / Chciałabym siedzieć zupełnie z tyłu.
Chciałbym / Chciałabym siedzieć gdzieś po środku.
Chciałbym / Chciałabym siedzieć na samym przodzie.
 
 
 
 
Czy może mi pan / pani coś polecić?
Kiedy zaczyna się seans?
Czy może mi pan / pani załatwić bilet?
 
 
 
 
Czy w pobliżu jest pole golfowe?
Czy w pobliżu jest kort tenisowy?
Czy w pobliżu jest kryty basen?
 
 
 
 


Język maltański

Wielu Europjczyków, którzy chcą poprawić swój angielski, wyjeżdża na Maltę. A to dlatego, że w tym połudiowoeuropejskim państwie wyspiarskim angielski jest językiem urzędowym. Malta jest też znana z wielu szkół językowych. Jednak dla językoznawców kraj ten nie dlatego jest interesujący. Interesują się oni Maltą z innego powodu. Repubilka Malty ma bowiem jeszcze jeden język urzędowy: maltański (Malti) Język ten powstał z arabskiego dialektu. Dzięki temu maltański jest jedynym semickim językiem Europy. Składnia i fonologia różni się jednak od arabskiego. Język maltański pisany jest też literami łacińskimi. Alfabet zawiera jednak kilka znaków szczagólnych. Natomiast brakuje liter c i y. Słownictwo zawiera elementy z wielu różnych języków. Do nich, obok arabskiego, zalicza się przede wszystkim włoski i angielski. Ale wpływ na ten język mieli również Fenicjanie i Kartagińczycy. Dla niektórych naukowców maltański jest arabskim językiem kreolskim. Malta w swojej historii była zajmowana przez różne mocarstwa. Wszystkie zostawiły swoje ślady na wyspach Malty, Gozo i Comino. Przez bardzo długi czas maltański był tylko lokalnym językiem potocznym. Pozostał jednak do dziś językiem ojczystym "prawdziwych" Maltańczyków. Był przekazywany następnym pokoleniom tylko ustnie. Dopiero w XIX wieku zaczęto pisać w tym języku. Dzisiaj liczba użytkowników tego języka liczy około 330 000. Od 2004 roku Malta jest członkiem Unii Europejskiej. Tym samym maltański jest też europejskim językiem urzędowym. Dla Maltańczyków język jest po prostu częścią ich kultury. I cieszą się, kiedy cudzoziemcy chcą się go uczyć. A szkół językowych na Malcie jest sporo…

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Język tamilski należy do języków drawidyjskich. Jest językiem ojczystym około 70 milionów ludzi. Mówi się nim przede wszystkim w Południowych Indiach i na Sri Lance. Tamilski ma najdłuższą tradycję ze wszystkich nowoczesnych języków indyjskich. Dlatego w Indiach uznawany jest za język klasyczny. Jest również jednym z 22 oficjalnych języków subkontynentu. Język pisany różni się w znacznym stopniu od języka potocznego. W zależności od kontekstu wybiera się jeden wariant.

Ten ścisły podział jest ważną cechą języka tamilskiego. Typowe są także liczne dialekty. Dialekt używany w Sri Lance jest ogólnie bardziej konserwatywny. Tamilski pisany ma własną formą mieszaną z alfabetu i pisma sylabowego. Nie wiadomo dokładnie, jak powstał tamilski. Pewne jest jednak, że ma ponad 2000 lat. Kto uczy się tamilskiego, dowiaduje się też dużo o Indiach!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - fiński dla początkujących