Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


100 [сто]

Прилози

 


100 [yüz]

Nitelik zarfları

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
веќе еднаш – никогаш досега
Дали веќе сте биле во Берлин?
Не, никогаш досега. / Не, сеуште не.
 
 
 
 
некој – никој
Познавате ли овде некој?
Не, не познавам никого.
 
 
 
 
уште – не повеќе
Ќе останете ли уште долго овде?
Не, јас не останувам повеќе тука.
 
 
 
 
уште нешто – ништо повеќе
Сакате ли да се напиете уште нешто?
Не, јас не сакам ништо повеќе.
 
 
 
 
веќе нешто – сеуште ништо
Јадевте ли веќе нешто?
Не, јас сеуште немам јадено ништо.
 
 
 
 
уште некој – никој повеќе
Сака ли уште некој кафе?
Не, никој повеќе.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници