Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


92 [деведесет и два]

Споредни реченици со дека 2

 


92 [doksan iki]

(ki) li yan cümleler

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Ме лути, дека рчиш.
Ме лути, дека пиеш толку многу пиво.
Ме лути, дека доаѓаш толку доцна.
 
 
 
 
Мислам, дека му треба лекар.
Мислам, дека тој е болен.
Мислам, дека тој сега спие.
 
 
 
 
Ние се надеваме, дека тој ќе се ожени со нашата ќерка.
Ние се надеваме, дека тој има многу пари.
Ние се надеваме, дека тој е милионер.
 
 
 
 
Слушнав, дека твојата сопруга имаше една несреќа.
Слушнав, дека таа лежи во болница.
Слушнав, дека твојот автомобил е потполно скршен.
 
 
 
 
Ме радува, дека дојдовте.
Ме радува, дека имате интерес.
Ме радува, дека сакате да ја купите куќата.
 
 
 
 
Се плашам, дека последниот автобус е веќе заминат.
Се плашам, дека мораме да земеме такси.
Се плашам, дека немам пари кај себе.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници