Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


82 [осумдесет и два]

Минато време 2

 


82 [seksen iki]

Geçmiş zaman 2

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Мораше ли да повикаш едно болничко возило?
Мораше ли да го повикаш лекарот?
Мораше ли да ја повикаш полицијата?
 
 
 
 
Го имате ли телефонскиот број? Сега го имав.
Ја имате ли адресата? Сега ја имав.
Имате ли карта од градот? Сега ја имав.
 
 
 
 
Дојде ли тој точно на време? Тој не можеше да дојде точно на време.
Го најде ли тој патот? Тој не можеше да го најде патот.
Те разбира ли тој? Тој не можеше да ме разбере.
 
 
 
 
Зошто не можеше да дојдеш точно на време?
Зошто не можеше да го најдеш патот?
Зошто не можеше да го разбереш?
 
 
 
 
Не можев да дојдам точно на време, бидејки немаше автобус.
Не можев да го најдам патот, бидејки немав карта на градот.
Не можев да го разберам, бидејки музиката беше толку гласна.
 
 
 
 
Морав да земам едно такси.
Морав да купам карта на градот.
Јас морав да го исклучам радиото.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници