Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


77 [седумдесет и седум]

нешто појаснува / образложува 3

 


77 [yetmiş yedi]

bir şeyler sebep göstermek 3

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Зошто не ја јадете тортата?
Јас морам да ослабам.
Јас не ја јадам, бидејки морам да ослабам.
 
 
 
 
Зошто не го пиете пивото?
Јас морам уште да возам.
Јас не го пијам, бидејки морам уште да возам.
 
 
 
 
Зошто не го пиеш кафето?
Тоа е студено.
Јас не го пијам, бидејки е студено.
 
 
 
 
Зошто не го пиеш чајот?
Немам шеќер.
Јас не го пијам, бидејки немам шеќер.
 
 
 
 
Зошто не ја јадете супата?
Јас не ја нарачав.
Јас не ја јадам, бидејки не ја нарачав.
 
 
 
 
Зошто не го јадете месото?
Јас сум вегетаријанец.
Јас не го јадам, бидејки сум вегетаријанец.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници