Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


68 [шеесет и осум]

голем – мал

 


68 [altmış sekiz]

büyük – küçük

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
голем и мал
Слонот е голем.
Глушецот е мал.
 
 
 
 
темен и светол
Ноќта е темна.
Денот е светол.
 
 
 
 
стар и млад
Нашиот дедо е многу стар.
Пред 70 години беше уште млад.
 
 
 
 
убав и грд
Пеперутката е убава.
Пајакот е грд.
 
 
 
 
дебел и слаб / тенок
Жена со 100 килограми е дебела.
Маж со 50 килограми е слаб.
 
 
 
 
скап и евтин
Автомобилот е скап.
Весникот е евтин.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници