Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


57 [педесет и седум]

Кај лекар

 


57 [elli yedi]

Doktorda

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Јас имам еден термин кај лекар.
Терминот е во десет часот.
Како е вашето име?
 
 
 
 
Седнете во чекалната Ве молам.
Лекарот ќе дојде веднаш.
Каде сте осигурани?
 
 
 
 
Што можам да сторам за вас?
Имате ли болки?
Каде ве боли?
 
 
 
 
Секогаш имам болки во грбот.
Често имам главоболки.
Понекогаш имам болки во стомакот.
 
 
 
 
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам.
Легнете на лежалката, Ве молам.
Крвниот притисок е во ред.
 
 
 
 
Ќе ви дадам една инекција.
Ќе ви дадам таблети.
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници