Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


40 [четириесет]

Прашања за патот

 


40 [kırk]

Yol sormak

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Извинете!
Можете ли да ми помогнете?
Каде има овде добар ресторан?
 
 
 
 
Појдете лево зад аголот.
Потоа одете еден дел право напред.
Потоа одете сто метри на десно.
 
 
 
 
Можете исто така да земете и автобус.
Можете исто така да земете и трамвај.
Можете исто така да возите и позади мене.
 
 
 
 
Како да стигнам до фудбалскиот стадион?
Преминете го мостот !
Возете низ тунелот !
 
 
 
 
Возете до третиот семафор.
Потоа свртете на првата улица десно.
Потоа возете право напред преку следната раскрсница.
 
 
 
 
Извинете, како да стигнам до аеродромот?
Најдобро е да земете метро.
Возете се едноставно до последната станица.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници