Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


19 [деветнаесет]

Во кујната

 


19 [on dokuz]

Mutfakta

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Имаш ли нова кујна?
Што сакаш да готвиш денес?
Готвиш ли на електрична струја или на гас?
 
 
 
 
Треба ли да го исечам кромидот?
Треба ли да ги излупам компирите?
Треба ли да ја измијам салатата?
 
 
 
 
Каде се чашите?
Каде се садовите?
Каде е приборот за јадење?
 
 
 
 
Имаш ли отварач за конзерви?
Имаш ли отварач за шишиња?
Имаш ли извлекувач за плута?
 
 
 
 
Дали ја готвиш супата во оваа тенџере?
Ја пржиш ли рибата во оваа тава?
Го печеш ли зеленчукот на оваа скара?
 
 
 
 
Јас ја покривам масата.
Овде се ножевите, вилушките и лажиците.
Овде се чашите, чиниите и салфетите.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници