Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   турски   >   Опис на содржината


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

 


16 [on altı]

Mevsimler ve hava

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Ова се годишните времиња:
пролет, лето
есен, зима.
 
 
 
 
Летото е жешко.
Во лето сонцето грее.
Во лето одиме со задовослтво да шетаме.
 
 
 
 
Зимата е студена.
Во зима снежи или врне.
Во зимата остануваме со задовослтво дома.
 
 
 
 
Студено е.
Врне дожд.
Ветровито е.
 
 
 
 
Топло е.
Сончево е.
Ведро е.
 
 
 
 
Какво е времето денес?
Денес е студено.
Денес е топло.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - турски за почетници