Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   тајландски   >   Опис на содржината


98 [деведесет и осум]

Двојни сврзници

 


98 [เก้าสิบแปด]

สันธานซ้อนสันธาน

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Патувањето навистина беше убаво, но премногу напорно.
Возот навистина беше точен, ама преполн.
Хотелот навистина беше удобен, ама премногу скап.
 
 
 
 
Тој ќе го земе или автобусот или возот.
Тој ќе дојде или вечерва или утре изутрина.
Тој ќе живее или кај нас или во хотел.
 
 
 
 
Таа зборува како шпански, исто така и англиски.
Таа живееше како во Мадрид, исто така и во Лондон.
Таа како што ја знае Шпанија, исто така ја знае и Англија.
 
 
 
 
Тој не само што е глуп, туку исто така е и мрзелив.
Таа не само што е убава, туку исто така е и интелигентна.
Таа не зборува само германски, туку и француски.
 
 
 
 
Јас не умеам да свирам ниту на клавир, ниту пак на гитара.
Јас не умеам да танцувам ниту валцер, ниту пак самба.
Мене не ми се допаѓа нити операта, ниту пак балетот.
 
 
 
 
Колку побргу работиш, толку порано ќе бидеш готов.
Колку порано ќе дојдеш, толку порано можеш да си одиш.
Колку човек старее, толку човек станува поудобен.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - тајландски за почетници