Ushqimi - Food


appetite
Oreksi


appetizer
Meze


bacon
Proshutë


birthday cake
Tortë ditëlindjeje


biscuit
Biskota


bratwurst
Bratwurst


bread
Buka


breakfast
Kafjalli


bun
Simite


butter
Gjalpë


cafeteria
Kafeteri


cake
Tortë


candy
Karamele


cashew nut
Arrë shqeme


cheese
Djathi


chewing gum
Çamçakëz


chicken
Pula


chocolate
Çokollata


coconut
Kokosi


coffee beans
Kokrra kafe


cream
Kremë


cumin
Qimnon


dessert
Deserti


dessert
Deserti


dinner
Darka


dish
Gjella


dough
Brumi


egg
Veza


flour
Mielli


French fries
Patatine të skuqura


fried egg
Vezë të fërguara


hazelnut
Lajthi


ice cream
Akullore


ketchup
Keçap


lasagna
Lazanja


licorice
Jamball


lunch
Dreka


macaroni
Makarona


mashed potatoes
Patate të shtypura


meat
Mishi


mushroom
Këpurdha


noodle
Petë


oatmeal
Miell tërshëre


paella
Paella


pancake
Petulla


peanut
Kikiriku


pepper
Piperi


pepper shaker
Shtypës piperi


peppermill
Shtypës piperi


gherkin
Turshi


pie
Byrek


pizza
Pica


popcorn
Kokoshka


potato
Patate


potato chips
Cifla patatesh


praline
Kek me arra dhe bajame


pretzel sticks
Gjevrek shkopi


raisin
Rrush i thatë


rice
Oriz


roast pork
Rosto derri


salad
Sallatë


salami
Sallamë


salmon
Salmon


salt shaker
Përzirës kripe


sandwich
Sanduiç


sauce
Salcë


sausage
Suxhuk


sesame
Susam


soup
Supa


spaghetti
Spagetat


spice
Erëza


steak
Bifteku


strawberry tart
Luleshtrydhe të prera


sugar
Sheqeri


sundae
Akullore në filxhan


sunflower seeds
Fara luledielli


sushi
Sushi


tart
Tartë


toast
Dolli


waffle
Pite


waiter
Kamarier


walnut
Arrë