Ushqimi - Mat


aptit
Oreksi


förrätt
Meze


bacon
Proshutë


födelsedagstårta
Tortë ditëlindjeje


kaka
Biskota


grillkorv
Bratwurst


bröd
Buka


frukost
Kafjalli


bulle
Simite


smör
Gjalpë


cafeteria
Kafeteri


kaka
Tortë


godis
Karamele


cashewnöt
Arrë shqeme


ost
Djathi


tuggummi
Çamçakëz


kyckling
Pula


choklad
Çokollata


kokos
Kokosi


kaffebönor
Kokrra kafe


grädde
Kremë


kummin
Qimnon


efterrätt
Deserti


dessert
Deserti


middag
Darka


maträtt
Gjella


deg
Brumi


ägg
Veza


mjöl
Mielli


pommes frites
Patatine të skuqura


stekt ägg
Vezë të fërguara


hasselnöt
Lajthi


glass
Akullore


ketchup
Keçap


lasagne
Lazanja


lakrits
Jamball


lunch
Dreka


makaroner
Makarona


potatismos
Patate të shtypura


kött
Mishi


champinjon
Këpurdha


pasta
Petë


havregryn
Miell tërshëre


paella
Paella


pannkaka
Petulla


jordnöt
Kikiriku


paprika
Piperi


pepparkar
Shtypës piperi


pepparkvarn
Shtypës piperi


ättiksgurka
Turshi


paj
Byrek


pizza
Pica


popcorn
Kokoshka


potatis
Patate


potatischips
Cifla patatesh


pralin
Kek me arra dhe bajame


salta pinnar
Gjevrek shkopi


russin
Rrush i thatë


ris
Oriz


fläskstek
Rosto derri


sallad
Sallatë


salami
Sallamë


lax
Salmon


saltkar
Përzirës kripe


smörgås
Sanduiç


sås
Salcë


korv
Suxhuk


sesam
Susam


soppa
Supa


spagetti
Spagetat


krydda
Erëza


biff
Bifteku


jordgubbstårta
Luleshtrydhe të prera


socker
Sheqeri


glassbägare
Akullore në filxhan


solrosfrön
Fara luledielli


sushi
Sushi


tårta
Tartë


rostat bröd
Dolli


våffla
Pite


servitör
Kamarier


valnöt
Arrë