Ushqimi - Makanan


nafsu makan
Oreksi


makanan pembuka
Meze


babi asap
Proshutë


kue ulang tahun
Tortë ditëlindjeje


biskuit
Biskota


bratwurst
Bratwurst


roti
Buka


sarapan
Kafjalli


roti bulat
Simite


mentega
Gjalpë


kafetaria
Kafeteri


keik
Tortë


permen
Karamele


jambu mete
Arrë shqeme


keju
Djathi


permen karet
Çamçakëz


ayam
Pula


coklat
Çokollata


kelapa
Kokosi


biji kopi
Kokrra kafe


krim
Kremë


jinten
Qimnon


makanan penutup
Deserti


makanan penutup
Deserti


makan malam
Darka


hidangan
Gjella


adonan
Brumi


telur
Veza


tepung
Mielli


kentang goreng
Patatine të skuqura


telur goreng
Vezë të fërguara


kemiri
Lajthi


es krim
Akullore


saus tomat
Keçap


lasagna
Lazanja


permen hitam
Jamball


makan siang
Dreka


makaroni
Makarona


kentang tumbuk
Patate të shtypura


daging
Mishi


jamur
Këpurdha


mie
Petë


bubur gandum
Miell tërshëre


paella
Paella


panekuk
Petulla


kacang tanah
Kikiriku


lada
Piperi


penabur merica
Shtypës piperi


gilingan merica
Shtypës piperi


acar
Turshi


pastel
Byrek


pizza
Pica


jagung berondong
Kokoshka


kentang
Patate


chip kentang
Cifla patatesh


permen praline
Kek me arra dhe bajame


stik pretzel
Gjevrek shkopi


kismis
Rrush i thatë


beras
Oriz


babi panggang
Rosto derri


selada
Sallatë


salami
Sallamë


salem
Salmon


penabur garam
Përzirës kripe


sandwich
Sanduiç


saus
Salcë


sosis
Suxhuk


wijen
Susam


sup
Supa


spaghetti
Spagetat


bumbu
Erëza


bistik
Bifteku


kue tart stroberi
Luleshtrydhe të prera


gula
Sheqeri


es krim sundae
Akullore në filxhan


biji bunga matahari
Fara luledielli


sushi
Sushi


kue tart
Tartë


roti panggang
Dolli


bapel
Pite


pelayan
Kamarier


kenari
Arrë