Kthehu mbrapa
Ushqimi - Hrana


apetit
Oreksi


predjelo
Meze


šunka
Proshutë


rođendanska torta
Tortë ditëlindjeje


keks
Biskota


kobasica za roštilj
Bratwurst


kruh
Buka


doručak
Kafjalli


pecivo
Simite


maslac
Gjalpë


kafeterija
Kafeteri


kolač
Tortë


bombon
Karamele


kašu orah
Arrë shqeme


sir
Djathi


žvakaća guma
Çamçakëz


piletina
Pula


čokolada
Çokollata


kokosov orah
Kokosi


zrna kave
Kokrra kafe


krema
Kremë


kumin
Qimnon


desert
Deserti


desert
Deserti


večera
Darka


jelo
Gjella


tijesto
Brumi


jaje
Veza


brašno
Mielli


pomfrit
Patatine të skuqura


prženo jaje
Vezë të fërguara


lješnjak
Lajthi


sladoled
Akullore


kečap
Keçap


lazanje
Lazanja


slatkiš
Jamball


ručak
Dreka


makaroni
Makarona


pire krumpir
Patate të shtypura


meso
Mishi


gljiva
Këpurdha


tjestenina
Petë


zobena pahuljice
Miell tërshëre


paella
Paella


palačinka
Petulla


kikiriki
Kikiriku


papar
Piperi


staklenka za papar
Shtypës piperi


mlin za papar
Shtypës piperi


krastavac
Turshi


pita
Byrek


pizza
Pica


kokice
Kokoshka


krumpir
Patate


čips
Cifla patatesh


praline
Kek me arra dhe bajame


slani štapići
Gjevrek shkopi


grožđice
Rrush i thatë


riža
Oriz


pečena svinjetina
Rosto derri


salata
Sallatë


salama
Sallamë


losos
Salmon


soljenka
Përzirës kripe


sendvič
Sanduiç


umak
Salcë


kobasica
Suxhuk


sezam
Susam


juha
Supa


špageti
Spagetat


začin
Erëza


odrezak
Bifteku


kolač od jagode
Luleshtrydhe të prera


šećer
Sheqeri


sladoledni kup
Akullore në filxhan


sjemenke suncokreta
Fara luledielli


sushi
Sushi


torta
Tartë


tost
Dolli


vafl
Pite