Ushqimi - Hrana


apetit
Oreksi


predjelo
Meze


šunka
Proshutë


rođendanska torta
Tortë ditëlindjeje


biskvit
Biskota


roštiljska kobasica
Bratwurst


hljeb
Buka


doručak
Kafjalli


hljepčić
Simite


maslac
Gjalpë


kantina
Kafeteri


kolač
Tortë


bombon
Karamele


indijski orah
Arrë shqeme


sir
Djathi


žvakaća guma
Çamçakëz


piletina
Pula


čokolada
Çokollata


kokosov orah
Kokosi


kava u zrnu
Kokrra kafe


vrhnje
Kremë


kim
Qimnon


desert
Deserti


desert
Deserti


večera
Darka


jelo
Gjella


tijesto
Brumi


jaje
Veza


brašno
Mielli


pomfrit
Patatine të skuqura


jaje na oko
Vezë të fërguara


lješnjak
Lajthi


sladoled
Akullore


kečap
Keçap


lazanje
Lazanja


slatkiš od sladića
Jamball


ručak
Dreka


makaroni
Makarona


pire od krompira
Patate të shtypura


meso
Mishi


šampinjon
Këpurdha


tjestenina
Petë


zobene pahuljice
Miell tërshëre


paella
Paella


palačinka
Petulla


kikiriki
Kikiriku


biber
Piperi


bibernik
Shtypës piperi


mlin za biber
Shtypës piperi


kiseli krastavčić
Turshi


pita
Byrek


pizza
Pica


kokice
Kokoshka


krompir
Patate


čips
Cifla patatesh


čokoladna bonbona
Kek me arra dhe bajame


slani štapići
Gjevrek shkopi


suvo grožđe
Rrush i thatë


riža
Oriz


pečena svinjetina
Rosto derri


salata
Sallatë


salama
Sallamë


losos
Salmon


slanik
Përzirës kripe


sendvič
Sanduiç


umak
Salcë


kobasica
Suxhuk


sezam
Susam


supa
Supa


špageti
Spagetat


začin
Erëza


odrezak
Bifteku


torta od jagoda
Luleshtrydhe të prera


šećer
Sheqeri


porcija sladoleda
Akullore në filxhan


sjemenke suncokreta
Fara luledielli


suši
Sushi


torta
Tartë


tost
Dolli


oblande
Pite


posluga
Kamarier


orah
Arrë