Fjalori

Ushqimi   »   Voedsel

eetlus

Oreksi

voorgereg

Meze

spek

Proshutë

verjaarsdagskoek

Tortë ditëlindjeje

koekie

Biskota

braaiwors

Bratwurst

brood

Buka

ontbyt

Kafjalli

broodrolletjie

Simite

botter

Gjalpë

kafeteria

Kafeteri

koek

Tortë

lekker

Karamele

kasjoeneut

Arrë shqeme

kaas

Djathi

kougom

Çamçakëz

hoender

Pula

sjokolade

Çokollata

klapper

Kokosi

koffiebone

Kokrra kafe

room

Kremë

komynsaad

Qimnon

nagereg

Deserti

poeding

Deserti

aandete

Darka

gereg

Gjella

deeg

Brumi

eier

Veza

meel

Mielli

slap tjips

Patatine të skuqura

gebakte eier

Vezë të fërguara

haselneut

Lajthi

roomys

Akullore

tamatiesous

Keçap

lasagne

Lazanja

drop

Jamball

middagete

Dreka

makaroni

Makarona

kapokaartappels

Patate të shtypura

vleis

Mishi

sampioen

Këpurdha

noedel

Petë

hawermeel

Miell tërshëre

paella

Paella

pannekoek

Petulla

grondboontjie

Kikiriku

peper

Piperi

peperpot

Shtypës piperi

pepermeule

Shtypës piperi

piekel

Turshi

pastei

Byrek

pizza

Pica

springmielies

Kokoshka

aartappel

Patate

aartappelskyfies

Cifla patatesh

pralien

Kek me arra dhe bajame

pretzelstokkies

Gjevrek shkopi

rosyntjie

Rrush i thatë

rys

Oriz

gebraaide varkvleis

Rosto derri

slaai

Sallatë

salamie

Sallamë

salm

Salmon

soutpot

Përzirës kripe

toebroodjie

Sanduiç

sous

Salcë

wors

Suxhuk