Кујнски апарати - Aparelhos de cozinha


a tigela
чинија


a cafeteira
кафемат


a panela
тенџере за готвење


os talheres
прибор за јадење


a tábua (de corte)
даска за сечење


os pratos
садови


a máquina de lavar louça
машина за миење садови


a lixeira
корпа за отпадоци


o fogão elétrico
шпорет


a torneira
чешма


o fondue
поховано сирење


o garfo
виљушка


a frigideira
тава


o espremedor de alho
преса за лук


o fogão a gás
рингла на гас


a grelha
скара


a faca
нож


a concha
црпалка


o microondas
микробранова печка


o guardanapo
салфетка


o quebra-nozes
оревокршач


a frigideira
тава


o prato
чинија


o refrigerador
ладилник


a colher
лажица


a toalha da mesa
чаршаф за маса


a torradeira
тостер


a bandeja
послужавник


a máquina de lavar
машина за перење


o batedor de ovos
маталка